آموزش ساخت Weldment Cut List

Weldment Cut List ویژگی اصلی محیط Weldments

ویژگی اصلی محیط Weldments در SolidWorks، ایجاد جدول مجزا از تمام پروفیل‌ها به همراه نوع پروفیل و طول هر قطعه است. به این جدول Weldment Cut List گفته می‌شود. اگر این مزیت محیط Weldments نبود، می‌توانستیم همان طرح‌ها را توسط دستور Swept انجام دهیم.

روش ایجاد Weldments

قبلاً دستور Structural Member آموزش داده شده. می‌توانیم توسط یک ۳D Sketch موضوع اصلی برای ساخت سازه فلزی را ایجاد کرد و سپس توسط محیط Weldments این طرح را به یک سازه فلزی تبدیل کرد.

مثلاً در شکل زیر یک سازه فلزی همانند میز ایجاد شده است. سپس توسط Structural Member و چند نوع پروفیل طرح کامل شده است. قبلاً روش ایجاد پروفیل با سطح مقطع دلخواه هم در iranidea آموزش داده شد.

Weldments in SolidWorks

مدل ایجاد شده در فضای Weldments

آماده کردن مدل برای ایجاد Weldment Cut List

بعد از ایجاد مدل، نوبت به آماده سازی مدل می‌رسد تا بتوان از آن در Weldment Cut List استفاده کرد. اولین قدم برش دادن پروفیل‌ها است. در دستور Structural Member، اگر به هر دلیل مجبور به تغییر در فضای Standard، Type و یا Size شویم، برش‌کاری پروفیل‌ها نسبت به هم انجام نمی‌شود. در این صورت طول پروفیل‌ها با طول واقعی متفاوت خواهد بود. دستور مناسب در این شرایط Trim/Extend است.

بعد از برشکاری پروفیل‌ها باید یک‌بار از دسته بندی آنها مطمئن شد. برای این منظور همانند شکل زیر در نمودار درختی روی عبارت Cut List کلیک راست کنید. از فعال بودن هر دو گزینه Create Cut List Automatically و گزینه Update Automatically مطمئن شوید. البته این عکس در SolidWorks 2018 ایجاد شده است. در نسخه‌های قدیمی این دو مورد کمی متفاوت‌تر بودند. دستوراتی همانند Save Bodies در مقاله کار با بدنه‌ها در SolidWorks آموزش داده شده است.

update model to create weldment cut list

بروزرسانی مدل برای تولید Weldment Cut List

اگر این دو گزینه فعال باشند، بعد از باز کردن عبارت Cut List در نمودار درختی، مشاهده می‌شود که پروفیل‌های همسان از نظر نوع سطح مقطع، طول و برش انتها در یک فولدر قرار گرفته‌اند. این موارد همگی به صورت Body هستند.

Body in Weldment cut list

فولدر Body در زمان ایجاد Weldments

کار با این بدنه‌ها و نحوه‌ی ویرایش این موارد در مقاله‌ی دیگری بطور کامل شرح داده شده است.

ایجاد Weldment Cut List در محیط Drawing

بعد از اینکه از Update شدن بدنه‌ها مطمئن شدیم و همچنین Description را بطور دقیق تعریف کردیم ، نوبت به محیط Drawing است. وارد این محیط شوید. معمولاً در مورد نقشه‌های بخش Weldments، یک بخش شامل اندازه‌گذاری است که معمولاً در بخش جوشکاری و Fit Up کردن مورد نیاز است. بخش دیگر برای خرید و برشکاری استفاده می‌شود. این قسمت همان Cut List Table است.

برای ایجاد آن ابتدا یک نمای Isometric توسط دستور Model View  به محیط کاغذ اضافه کنید. حتماً روی این نما کلیک کنید از بخش Tangent Edge عبارت Remove را انتخاب  کنید.

Tangent Edge in Weldments

ایجاد نقشه از مجموعه Weldments

ایجاد Weldment Cut List

از منوی Insert و یا از زبانه‌ی Annotation مطابق شکل زیر دستور Weldment Cut List را اجرا کنید.

Weldment Cut List Command in SolidWorks

دستور Weldment Cut List در محیط Drawing

بعد از اجرای این دستور روی نمای Isometric کلیک کنید. به این ترتیب تنظیمات مربوط به Weldment Cut List در نمودار درختی نمایش داده می‌شود. تقریبا نیاز به تغیری در این بخش نیست، فقط این بخش را تأیید کنید. اگر موس را به محیط گرافیکی بیاورید، جدول نمایش داده می‌شود. در فضای نقشه کلیک کنید تا جدول در جای خود قرار گیرد.

اگر یک لایه برای جداول تعریف کرده باشیم می‌توانیم تمام آنها را برای مدیریت بهتر به این لایه انتقال دهیم (از اینجا می‌توانید ویدیو آموزش ساخت لایه را ببینید). این جدول همانند سایر جداول ویندوزی است. به سادگی می‌توانید سایز آن را اصلاح کنید.

weldment cut list table

قرار دادن Weldment Cut List در محیط Drawing

ویرایش Weldment Cut List

برای اضافه کردن ویژگی‌های جدید به جدول، ابتدا روی آخرین ستون سمت راست کنید. از بخش Insert گزینه Column Right را انتخاب کنید. به این ترتیب یک ستون به سمت راست اضافه می‌شود.

add column to weldment cut list

اضافه کردن ستون به weldment cut list

روی سر ستون ایجاد شده کلیک کنید. در PropertyManager، دستور Column باز می‌شود. ابتدا گزینه Custom Property انتخاب کنید. سپس از فهرست پایین، ویژگی‌های مختلف همانند Angle1، Angle2، Material و … قابل انتخاب است.

weldment cut list properties

ویژگی‌های قابل اضافه به Weldment Cut List

در نهایت می‌توان جدولی همانند شکل زیر داشت.

weldment cut list table

جدول بدست آمده از Weldment Table

ذخیره کردن جدول Weldment Cut List

این جدول معمولاً کنار نقشه‌ها قرار می‌گیرد. ولی در اکثر موارد برای خرید و تهیه لیست خرید به نقشه و جدول در کنار هم نیاز نیست. به همین خاطر برای این شرایط امکان ذخیره کردن این جدول در قالب Excel در نرم‌افزار SolidWorks قرار داده شده است.

برای این منظور ابتدا باید روی کادر جدول قرار گرفت. در این صورت در قسمت بالا-چپ جدول یک علامت بعلاوه ظاهر می‌شود. می‌توان روی این علامت کلیک راست کرد. در این صورت کادری همانند شکل زیر باز می‌شود.

saving wweldment cut list

دخیره کردن Weldment cut list

از گزینه‌هایی مثل Formatting می‌توان ارتفاع و ابعاد جداول را کنترل کرد. عبارت مهم Save as است. توسط این دستور می‌توانیم جدول را ذخیره کنیم. فقط در زمان ذخیره کردن موضوعات توجه داشته باشید از بخش Type نوع را Excel انتخاب کنید. بعد از این مرحله نوبت به گذاشتن Balloon  و مرتب کردن آن است که در یک مقاله مجرا توضیح داده شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.