آموزش مدیریت Body در SolidWorks

Body در SolidWorks چیست؟

نکته نخست تعریف بدنه است. در نرم‌افزارهای مدل‌سازی مثل SolidWorks، CATIA و Inventor تعاریف متفاوتی از بدنه ارائه شده است. Body در SolidWorks به حجم‌هایی گفته می‌شود که به هم اتصال ندارند. این عدم اتصال در SolidWorks به دو طریق رخ می‌دهد؛ استفاده از وضعیت Multi Sketch یا خاموش کردن گزینه Merge Result.

ایجاد Body در SolidWorks توسط Multi Sketch

در این روش همانند شکل زیر می‌توان از Sketch با چند سطح بسته در دستوراتی همانند Extrude و یا Revolve استفاده کرد. در این صورت با اجرای دستور، در نمودار درختی شاهد ایجاد Body در SolidWorks خواهیم بود.

Body در SolidWorks

روش ایجاد Body در SolidWorks به کمک وضعیت Multi Sketch

ایجاد Body در SolidWorks توسط گزینه Merge Result

در این حالت باید دو حجم را در یک بخش از فضا ایجاد کرد. تقریباً تمام دستورات ایجاد حجم در SolidWorks گزینه‌ای به نام Merge Result  دارند. کار این گزینه یکی کردن بخش‌هایی است که در محیط سه بعدی در هم فرورفته‌اند. به شکل زیر توجه کنید. استوانه دوم در داخل حجم اول ایجاد می‌شود. به حالت پیش‌فرض گزینه Merge Result روشن است. پس از تأیید حاصل یک Body خواهد بود.

Body در SolidWorks به کمک Feature

نتیجه روشن بودن Merge Result در SolidWorks

حال در این شکل، همان وضعیت قبل را داریم ولی این بار گزینه Merge Result خاموش می‌باشد. در این حالت اگر به شکل دقت کنید، محل برخورد دو حجم را بدون خط نمایش می‌دهد. این یعنی Body ایجاد شده است. نمودار درختی و پوشه Solid Bodies تأیید همین موضوع است.

Body در SolidWorks به کمک Feature

نتیجه روشن بودن Merge Result در SolidWorks

کاربرد Body در SolidWorks

برخی از طراحی‌ها ذاتاً باید در محیط Multi Body انجام شوند. معروف‌ترین آنها ایجاد قالب در بخش Mold Tools است. به این ترتیب که قطعه بصورت Body در SolidWorks تعریف شده، سپس قالب هم یک Body دیگر در نظر گرفته می‌شود. با دستورات این محیط می‌توان این دو Body را ترکیب کرد و طرح قالب را استخراج نمود.

Body در SolidWorks در Mold tools

ایجاد Body در بخش Mold Tools از SolidWorks

علاوه بر این، برخی محیط‌های SolidWorks در بستر Body نوشته شده‌اند. مثلاً محیط Weldments، هر قطعه از دستور Structural Member را بصورت یک Body تعریف می‌کند. به این ترتیب امکان تهیه Weldments Cut List را در محیط Drawing دارد.

Body در SolidWorks توسط Weldments

ایجاد Body در SolidWorks توسط دستور Structural Member

همچنین در محیط Sheet metal، کل مجموعه ورقکاری باید دارای یک ضخامت ثابت باشد. حال به هر ترتیب، یک بخش با ضخامت جدید ایجاد شود، این موضع در یک Body جدید قرار خواهد گرفت.

Body در SolidWorks توسط Shhet metal

ایجاد Body در SolidWorks توسط دستورات مجموعه Sheet Metal

دستورات مجموعه Pattern که کار تکرار منظم و یا نامنظم موضوعات را بر عهده دارند، در حالت استفاده از ورودی Body در خروجی هم Body در SolidWorks ایجاد می‌کنند. تفاوت این موضوع اینجا آموزش داده شده است.

Body در SolidWorks توسط Pattern

ایجاد Body در SolidWorks توسط دستورات مجموعه Pattern

در آموزش‌های بعدی در مورد نحوه‌ی کار با بدنه‌ها توضیحاتی خواهم داد. به کمک این آموزش‌ها می‌توان بدنه‌ها را ذخیره کرد و انواع ویرایش‌ها را روی آنها انجام داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.