دستور Split و روش Undo کردن آن در SolidWorks

برش دادن موضوعات با یک نقطه در SolidWorks

یکی از دستورات SolidWorks که معمولاً کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی تسلط بر آن ممکن است زمان زیادی را در مدل‌سازی ذخیره کند، دستور Split Entities است. از این دستور برای شکاندن یک موضوع Sketch به چند موضوع استفاده می‌شود. اگر بتوانید نحوه‌ی صحیح کار با این دستور را فرابگیرید، احتمالاً در موارد زیادی شما را از دستور Trim بی‌نیاز خواهد کرد. از آنجایی که این دستور در Command Manager قرار ندارد، برای اجرای آن از مسیر زیر استفاده کنید:

Tools>>Sketch Tools>>Sketch Entities>>Split Entities

دستور Split در SolidWorks

همچنین می‌توان از Search Commands در بالای SolidWorks استفاده کرد. روش استفاده از این موضوع را از اینجا ببینید. بعد از اجرای دستور Split روی هر موضوعی کلیک کنید، موضوع از آن نقطه شکسته می‌شود. مثلاً در شکل زیر با کلیک روی خط، آن خط به دو موضوع تبدیل می‌شود.

برش دادن خط در SolidWorks

به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از دستور Split در SolidWorks برخی از قیود از بین رفته و تعدادی قید جدید ایجاد می‌شود. در هنگام اجرا، قید Equal و قید MidPoint از بین می‌روند و در عوض قید Collinear روی خطوط بوجود می‌آید.

split در SolidWorks

نکته دیگر در مورد دستور Split نرم‌افزار SolidWorks، در مورد موضوعات بسته همانند دایره یا بیضی است. برای این مورد نمی‌توان با یک نقطه جسم را برش داد و حتماً باید دو بار روی موضوع کلیک کرد تا دایره تبدیل به دو کمان شود.  اگر در زمان اجرای این دستور در SolidWorks به Property manager توجه کنید، پیغامی مبنی بر انتخاب موضوع دوم برای برش‌کاری نمایش داده می‌شود. بعد از تأیید دستور اگر دقت کنید، برای دایره قید Coradial روی مدل قرار می‌گیرد.

split of circle in SolidWorks

Undo کردن دستور Split در SolidWorks

همانند تمام دستورات نرم‌افزار SolidWorks، بعد از تأیید دستور با دکمه ctrl+Z و یا دکمه Undo بالای نرم‌افزار SolidWorks می‌توان دستورات را بازگرداند. ولی اگر روی یک موضوع بیش از یک نقطه برای Split اجرا کرده باشید، در این صورت با ctrl+Z تمام نقاط از بین می‌رود. اگر بخواهید فقط یک نقطه را پاک کنید، تنها کافی است نقطه را انتخاب کنید، سپس با دکمه Delete آن را پاک کنید. ویدیو SolidWorks زیر این موضوع را نمایش می‌دهد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.