رسم منحنی از بین نقاط در سالیدورک

رسم منحنی توسط Curve Through XYZ Points در سالیدورک

تقریباً تمام افرادی که با سالیدورک کار می‌­کنند نحوه‌ی ایجاد کردن منحنی‌های مختلف را در نرم‌افزار می‌دانند. در مطالب قبلی روش رسم معادلات در سالیدورک را در فضای ۲D Sketch و ۳D Sketch توضیح دادیم که می­توانید از اینجا فایل آن را دانلود کنید. همچنین این روزها احتمالاً همگی نام تکنولوژی ابرنقاط و اسکن سه بعدی را شنیده‌اید. در این سیستم بعد از عکس‌برداری از سطوح یک شی، مجموعه از نقاط را بصورت مختصات (X,Y, Z) وارد سالیدورک کرده و از روی این نقاط یک سطح عبور داده می‌شود. در آینده فیلم آموزشی کار با ابرنقاط در سالیدورک در سایت قرارداده می‌شود.

خلاصه دستورات SolidWorks استفاده شده در اين آموزش

اين آموزش تقريبا تک دستوري است و به طور متمرکز از دستور Curve Through XYZ Points استفاده مي‌شود. اما در اين بين از دستورات Convert Entities  و Extrude هم استفاده مي‌شود. همچنين با برخي ا ز کاربردهاي نرم‌افزار اکسل و MATLAB هم آشنا مي‌شويد.

برای خواندن این مقاله هم می‌توان این متن را ادامه دهید و هم می‌توانید فایل PDF موجود را دانلود کرده و با آن آموزش را دنبال کنید. پیشنهاد میکنم برای سادگی کار، حتما از فایل PDF استفاده کنید.

اگر در اینجا آیکن دانلود فایل PDF را نمی‌بینید، باید در ابتدا با اطلاعات کاربری خود وارد سایت شوید. برای این کار از ساید بار سمت چپ استفاده کنید. اگر هم عضو نیستید از اینجا اقدام کنید و بعد از عضویت از دانلود رایگان تمام نقشه‌ها استفاده کنید.

در اینجا هدف رسم یک منحنی است که از نقاط مشخصی عبور می‌کند. برای نمونه هدف طراحی یک ایرفول است که نقاط مشخص می‌گذرد. فایل با پسوند dat را می‌توان از سایت UIUC Airfoil Coordinates Database با عنوان NACA 4418 دانلود کنید. اطلاعات این فایل شبیه زیر است:

جدول نقاط برای ورود به سالیدورک

اطلاعات این فایل برای سالیدورک قابل خواندن نیست. باید از پسوندهای sldcrv یا txt برای این انتقال استفاده کرد. برای این منظور ابتدا تمام مختصات موجود در فایل naca4418.dat، بجز سطر اول (که شامل نوشته است) را کپی و در به یک فایل excel همانند شکل ۲ انتقال دهید.

فایل اکسل نقاط برای انتقال به سالیدورک

اگر دقت کنید تمام این اطلاعات در یک ستون از اکسل قرار گرفته است. برای جدا کردن آن‌ها ابتدا ستون اول را انتخاب کنید، سپس در سربرگ Data دستور Text to Columns را اجرا کنید. از پنجره بازشده گزینه Fixed Width را انتخاب کنید و دکمه finish را بزنید.

در سالیدورک نیاز به هر سه مختصات (X,Y,Z) است. برای این منظور یک ستون دیگر به فایل اکس اضافه می‌کنیم که تمام اعداد آن صفر است. تا این مرحله، فایل اکسل همانند شکل ۴ خواهد بود.

اطاعات دانلود شده از سایت UIUC بر حسب اینچ است. هم می­‌توان در سالیدورک از اندازه­‌های اینچی استفاده کرد و هم می‌توان در فایل اکسل با ضرب کردن تمامی اعداد در واحد تبدیل، مختصات را تغییر داد و طرح را scale کرد. تا به همین جا اگر این فایل را با نام InputAirfoil.xlsx همانند شکل ۵ ذخیره کنیم.

با کد ساده زیر در متلب (در فایل اکسل، نام sheet را airfoil قرار دهید) می­توان نمودار آن را همانند شکل ۶ رسم نمود.

clc

clear

;A=xlsread(‘InputPoints.xlsx’,’airfoil’,’A1:B35′)

;x=A(:,1)

;y=A(:,2)

plot(x,y,’linewidth’,2)

axis equal

xlim([0 1])

ylim([-0.1 0.2])

grid on

title(‘Airfoil’)

xlabel(‘x(in)’)

ylabel(‘y(in)’)

در نهایت تمام سه ستون را از فایل اکسل کپی کرده و در یک فایل notepad قرار دهید. حال این فایل را جهت انتقال به سالیدورک با پسوند txt ذخیره نمایید. در این مرحله نوبت به سالیدورک است. بعد از اجرای سالیدورک و ورود به محیط Part، همانند شکل ۷ از قسمت پایین سمت راست واحدها را انتخاب کرده و از حالت IPS استفاده کنید.

سپس از مسیر:

Insert>>Curve>>Curve Through XYZ Points

دستور را اجرا کنید.

از پنجره بازشده دکمه Browse را بزنید. در پنجره بازشده ابتدا نوع فایل را روی txt قرار دهید. سپس فایل notepad ایجاد شده در مرحله قبل را انتخاب کنید. با تأیید این کادر تمام نقاط به پنجره قبل انتقال می‌یابد وپیش‌نمایش زرد رنگ از منحنی نمایش داده می‌شود. در این مرحله هر تغییری را می‌توان روی نقاط اعمال نمود. می‌توان سطر جدید به این فهرست اضافه کرد و یا مختصات نقاط را تغییر داد.

در نهایت با تأیید دستور، منحنی همانند شکل ۱۰ خواهد شد.

تا به اینجا مدل به صورت Curve رسم شده است. اگر بخواهیم از این منحنی در دستوراتی همانند Extrude استفاده کنیم، ابتدا باید آن را به Sketch تبدیل کنیم. برای این کار با توجه به مختصات نقاط، باید یک صفحه مناسب انتخاب کرد. چون در این طرح مختصات z برابر صفر بود، صفحه Front برای طراحی مناسب است (در واقع بردار نرمال بر صفحه Front در راستای محور z است، بنابراین طرح کاملاً روی صفحه Front قرار دارد). وارد محیط Sketch صفحه Front شده، سپس همانند شکل ۱۱ دستور Convert را اجرا کنید. بعد از انتخاب منحنی، دستور را تأیید کنید. همانطور که در شکل مشاهده می‌کنید ابتدا و انتهای مدل باز است. برای بستن انتهای منحنی، از دو Line استفاده کنید و آنها را همانند شکل به منحنی مماس کنید.

حال Sketch آماده استفاده در دستورات Feature است. دستور Extrude را اجرا کنید و برای طول مدل یک عدد انتخاب و دستور را تأیید کنید. در نهایت طرح همانند شکل زیر خواهد بود.

تمرین

برای تمرین از اینجا فایل اکسل را دانلود کنید. این فایل دارای سه ستون از اطلاعات است. همانند انچه در بالا گفته شد، این اطلاعات را قالب یک فایل notepad وارد سالیدورک کرده و سپس از آنها یک منحنی عبور دهید. در نهایت نتیجه باید همانند شکل زیر باشد. اهمیت تمرین را دست کم نگیرید. همانطور که قبلا هم گفته‌ام تمرین بخش جدا نشدنی از فرایند یادگیری است.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.