روش ترسیم بر روی استوانه در سالیدورک

مقدمه و معرفی روش رسم روی استوانه در سالیدورک

برای رسم طرح روی استوانه در سالیدورک روش‌های زیادی وجود دارد. مثلاً در محیط part، هم می‌توان از بخش feature استفاده کرد و هم از بخش surface. در اینجا هدف من آموزش رسم طرح روی استوانه در محیط part از نرم‌افزار سالیدورک است. دو روش برای این منطور وجود دارد، یکی دستور extrude است که باید از بخش start condition حالت from surface را انتخاب کرد. این حالت هرچند که ظاهر مدل به نظر کامل است ولی هم در ابعاد محدودیت دارد و هم مدل ایجاد شده ناقض خیلی از اصول ساخت و ماشین‌سازی است. روش جایگزین این حالت دستور warp است. از این دستور برای ایجاد کردن نوشته روی سطوح منحنی و استوانه به سادگی می‌توان استفاده کرد. این روش بسیار کاربردی است و می‌توان توسط آن نوشته و لوگو را به سادگی روی دیواره قطعات پلاستیک و قالب‌گیری شده درج کرد.

خلاصه دستورات سالیدورک که در این آموزش فرا می‌گیریم

با توجه به مقدمه، start condition دستور extrude، دستور wrap و دستور text در این مطلب آموزش داده خواهد شد. دو دستور اول مربوط به محیط part نرم‌افزار سالیدورک است و دستور سوم مربوط به محیط sketch است. با ترکیب این سه روش به سادگی می‌توانید هر نوع نوشته یا طرحی را بر روی سطوح منحنی و استوانه در سالیدورک رسم کنید.

برای خواندن این مقاله هم می‌توان این متن را ادامه دهید و هم می‌توانید فایل PDF موجود را دانلود کرده و با آن آموزش را دنبال کنید. پیشنهاد میکنم برای سادگی کار، حتما از فایل PDF استفاده کنید.

اگر در اینجا آیکن دانلود فایل PDF را نمی‌بینید، باید در ابتدا با اطلاعات کاربری خود وارد سایت شوید. برای این کار از ساید بار سمت چپ استفاده کنید. اگر هم عضو نیستید از اینجا اقدام کنید و بعد از عضویت از دانلود رایگان تمام نقشه‌ها استفاده کنید.

روش اول | استفاده از دستور extrude

برای این روش، ابتدا صفحه top را انتخاب کرده و با زدن دکمه sketch وارد محیط طراحی دو بعدی آن شوید. سپس توسط ستور circle یک دایره رسم کنی. مرکز دایره باید روی origin قرار گیرد. با دستور smart dimension قطر دایره را ۵۰ میلی‌متر (اگر واحد اندازه‌های شما inch است، با خواندن مقاله تغییر واحد اندازه‌ها در سالیدورک، آن را اصلاح کنید) قرار دهید. تا به اینجا باید طرح شما همانند شکل ۱ کاملاً مقید شده باشد.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

حال بدون خارج شدن از محیط sketch، دستور extrude را اجرا کنید. از بخش direction 1، در قسمت start condition گزینه mid plane را انتخاب کنید تا حجم بطور مساوی در دو سمت کشیده شود. اندازه extrude را برابر ۱۰۰ میلی‌متر قرار دهید. در نهایت با تأیید، هندسه را ایجاد کنید. بهتر است در همین مرحله با دکمه ctrl+s مدل را ذخیره کنید.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

حال نوبت ایجاد یک حجم روی بدنه است. برای این کار من ایجاد یک صفحه جدید بیرون استوانه را پیشنهاد می‌کنم. ولی شما می‌توانید از همان صفحات پیش‌فرض استفاده کنید و به سراغ مرحله بعد بروید. برای ایجاد صفحه، کافی است از محیط گرافیکی صفحه right را انتخاب کرده و سپس از زبانه feature، به قسمت reference geometry رفته و دستور plane را اجرا کنید. در این دستور تنها کافی است همانند شکل ۳، میزان offset را برابر ۸۰ میلی‌متر انتخاب کنیم.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

البته روش ساده‌تری هم برای این کار وجود دارد. برای این منظور همانند تهیه کپی در سایر بخش‌های ویندوز، کافی است ابتدا از نمودار درختی صفحه right را انتخاب کنید، سپس دکمه ctrl را نگه‌داشته و مرزهای صفحه را در محیط گرافیکی گرفته و جابجا کنید. بعد از جابجایی دکمه ctrl را رها کنید. در نهایت همانند بالا، میزان جابجایی را ۸۰ میلی‌متر قرار داده و دستور را تأیید کنید.
حال صفحه جدید را انتخاب کرده و وارد محیط sketch آن شوید. با دکمه ctrl+8 وضعیت نمایش را normal to کنید. حال روی این صفحه همانند شکل ۴ توسط دستور center rectangular یک مستطیل رسم کنید. توجه داشته باشید که مرکز این مستطیل باید روی origin باشد. سپس دو ضلع مجاور از این مستطیل را انتخاب کنید و توسط قید equal، شکل را تبدیل به مربع کنید. برای اعمال قید می‌توانید از کلید alt+Qاستفاده کنید. در نهایت با دستور smart dimension طول ضلع مربع را برابر ۲۰ میلی‌متر قرار دهید.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

ابتدا دکمه ctrl+7 را زده تا مدل در وضعیت isometric قرار گیرد، سپس دستور extrude را اجرا کنید. در این حالت، هدف ایجاد حجم از روی سطح استوانه است. برای این منظور، از قسمت from، حالت surface/face/plane را انتخاب کنید. سپس همانند شکل ۵، از کادر باز شده، به عنوان صفحه، سطح استوانه را انتخاب کنید. در نهایت در قسمت direction 1 با انتخاب حالت blind، طول extrude را برابر ۵ میلی‌متر قرار دهید.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

با تأیید دستور، طرح همانند شکل ۶ خواهد شد. به نظر ظاهر مدل عالی است. اگر ازن مای بالا به شکل نگاه کنید، انتهای این بخش هم همانند استوانه فرم گرفته است.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

ولی مشکل در طول مربع روی استوانه است. در این روش از رسم، نرم‌افزار سالیدورک، مربع رسم شده با طول ضلع ۲۰ میلی‌متر را عمود بر صفحه sketch خود، روی استوانه تصویر کرده است. به همین دلیل کاملاً منطقی است که طول هندسه ایجاد شده، بیش از طول مربع رسم شده است. برای مشاهده این اختلاف، همانند شکل ۸ از زبانه evaluate دستور measure را فعال کرده و طول منحنی ایجاد شده روی استوانه را می‌خوانیم. همانطور که مشاهده می‎شود طول وتر برابر ۲۰ میلیمتر است ولی طول کمان برابر ۲۰٫۵۸ است که بزرگ‌تر از طول مربع است. همچنین نکته دوم در مورد زاویه حجم ایجاد شده با سطح استوانه است. نا گفته مشخص است که این حجم در تمام نقاط بر صفحه sketch خود عمود است و در هیچ بخشی (بجز دو نقطه) عمود بر سطح استوانه نیست. البته باید توجه داشت که دو ایراد عنوان‌شده مربوط به زمانی است که بخواهیم یک برچسب روی مدل بچسبانیم و یا بخواهیم همانند یک قطعه پلاستیکی این جسم را توسط قالب‌گیری بسازیم. در روش دوم به سراغ دستور wrap می‌رویم.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

روش دوم | استفاده از دستور wrap

برای اینکه از این دستور استفاده کنیم، تمام مراحل روش قبل را تا ابتدای دستور extrude انجام دهید. ینی ابتدا باید استوانه را رسم کنید، سپس یک صفحه جدید تعریف کنید و روی این صفحه یک مربع رسم کنید. نتیجه کار شما همانند شکل ۸ خواهد شد.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک
در این مرحله از محیط sketch خارج شوید. ابتدا از نمودار درختی آخرین sketch رسم شده را انتخاب کنید، سپس از نوار ابزار feature، دستور warp را اجرا کنید. اگر این دستور را پیدا نکردید، از مسیر زیر استفاده کنید:

Insert>>Feature>>Warp

در ابتدا باید تعین کنید چه نوع wrap نیاز دارید. این دستور می‌تواند emboss (ایجاد کردن حجم همانند extrude)، deboss (کاهش حجم همانند cut extrude) و scribe (همانند دستور split line) کند. این سه مورد در بخش warp type قرار دارد، برای این مدل از وضعیت emboss استفاده می‌شود. بعد از این مورد باید warp method را تعین کرد این بخش شامل دو روش است، analytical method و spline surface method. این مورد در SolidWorks 2017 اضافه شده است. در نسخه‌های قبلی فقط می‌توانستیم روی سطوح استوانه و مخروط این از دستور wrap استفاده کرد ولی در نسخه جدید با دستور spline surface method می‌توان روی هر سطح و یا حتی روی چند سطح sketch را تصویر کرد. فقط در این حالت نمی‌توان sketch را دور تا دور مدل چرخاند. در این مدل چون یک استوانه داریم از حالت analytical method استفاده می‌شود. در نهایت در بخش wrap parameters باید سایر تنظیمات را مشخص کرد. در قسمت source sketch باید sketch ر انتخاب کرد. در قسمت face to wrap sketch باید صفحه مورد نظر که می‌خواهیم sketch روی آن بیفتد را انتخاب کنید و در نهایت در بخش thickness اگر از وضعیت emboss یا deboss استفاده می‌کنید باید عمق یا ارتفاع را بدهیم. این مقدار را ۵ میلی‌متر قرار دهید و دستور را تأیید نمایید.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

نکته مهم در مورد روش کار این دستور در سالیدورک است. در حالت همانند شکل ۱۰ ابتدا نرم‌افزار سالیدورک استوانه انتخاب شده را در راستای عمود بر صفحه sketch جابجا می‌کند تا استوانه و صفحه مماس شود. سپس همانند شکل، با یک پیش نمایش زرد، استوانه را روی صفحه sketch باز کرده و سپس sketch رسم شده را روی این پیش نمایش تصویر می‌کند. در نهایت در همین‌جا طرح را emboss یا deboss کرده و نتیجه حاصل را روی استوانه برمی‌گرداند.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

نتیجه این فرایند، نقطه قوت این روش، نسبت به روش قبل است. در این صورت همانند شکل ۱۱، طول هندسه ایجاد شده روی استوانه با طول sketch اول برابر خواهد بود. همچنین، در هر نقطه، حجم ایجاد شده به سطح استوانه عمود است.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

برای مقایسه حجم‌های ایجاد شده توسط این دو دستور شکل ۱۲ را مشاهده کنید. همانطور که قبلاً هم گفته شد در دستور extrude لبه‎های ایجاد شده بر صفحه sketch عمود بوده و هیچ ارتباطی با استوانه ندارند در حالی که در دستور warp، لبه‌ها بر سطح استوانه عمود خواهند بود.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

 

بخش تکمیلی | استفاده از text در دستور wrap

یکی از مواردی که به راحتی می‌توان توسط دستور warp ایجاد کرد، رسم نوشته بر روی تجهیزات مخصوصاً تجهیزات پلاستیکی است که توسط قالبگیری ایجاد می‌شوند. برای این منظور ابتدا باید دستور text بررسی شود. برای این منظور می‌توانید ویدئو آموزش دستور text را ببینید تا آموزش شما در این بخش کامل شود. در نهایت با این ویدئو می‌توانید طرحی همانند شکل ۱۳ را رسم کنید. در نهایت می‌توان گفت در سالیدورک به سادگی می‌توان حجم مناسب را روی منحنی ایجاد کرد.

رسم روی سطح استوانه در سالیدورک

 

3 نظر

 1. با سلام
  مرسی از اینکه به زبان ساده و با مثال توضیح دادی

 2. سلام خسته نباشید
  نشر آگاهی بسیار کارپسندیده ای است که انسانهای با کیفیت انجام میدهند
  بسیار عالی بود
  استفاده کردم
  ممنون و متشکر

 3. مهدی
  بسیار خوب و دقیق مچکرم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.