اصول ایجاد نقشه‌های صنعتی و کارگاه و استاندارد کدگذاری تجهیزات بر اساس API

ویژه مهندسین مکانیک و نفت و هوافضا و …

مقدمه

اکثر کارآموزان مهندسی می­پندارند که در مدل‌سازی، تنها رسم کافی است و کمترین توجه به بخش ایجاد نقشه از مدل­ها رسم شده می­شود، در حالی که تجربه کار در محیط صنعتی کاملا بر عکس آن را نشان می­دهد. زیرا هرچقدر هم مدل­سازی و تحلیل مناسب باشد، باز هم نمی­توان بدون نقشه مناسب، انتظار ساخت منطبق با نیاز را داشت. از همین روی، بی دلیل نیست که درس نقشه کشی صنعتی، اولین درس مهندسی برای هر دانشجویی است.

هدف

با مقدمه گفته شده می­توان دریافت، هدف از این کارگاه، آشنایی اجمالی به اصول ایجاد نقشه‌­های صنعتی، جداول، نقشه­، قالب­های نقشه، تلرانس گذاری، پرداخت سطح، علائم جوشکاری، اصول نمایش برش­ها و…… است.

در کنار این موضوعات، آموزش روش­های نام گذاری قطعات در مجموعه­‌های بزرگ با هدف ساخت و ایجاد نظام مستندات هدف دیگر این کارگاه و بخش اول این برنامه است. در مجموعه­های بزرگ یکی از مهمترین اصول، تعیین نام­های قطعات است به طوری که به سادگی بتوان تشخیص قطعه مربوط به کدام بخش و کدام مرحله از فرایند طراحی، مهندسی و یا ساخت است.

در واقع با این دوره شما می­توانید قطعات را در مجموعه­‌های مونتاژی به طوری نام­گذاری کنید که زیر مجموعه مونتاژی در آن کاملا مشخص باشد، بدانیم در کدام مرحله طراحی هستیم، بدانیم نوع مدرک ایجاد شده چیست، بدانیم مدرک برای کجا صادر شده است و….

مخاطبین

مخاطبین این کارگاه بدون هیچ محدودیتی، تمام دانشجویان و فارغ التحصیلان و مهندسان در رشته‌­های مکانیک، هوافضا، نفت، مواد، صنایع و … هستند. در این کارگاه بخشی از برنامه­ با نرم­افزار SolidWorks خواهد بود هر چند که اگاهی از این نرم­افزار می­تواند مفید باشد ولی حتی اگر به این نرم­افزار هم تسلط ندارید باز هم می­توانید در این کارگاه شرکت کنید.

سر فصل

۱-اصول نام گذاری و کد گذاری قطعات در این قسمت اصول نام گذاری قطعات تعیین می­شود. این نام گذاری قابلیت دنبال کردن قطعه در مجموعه مونتاژی را دارد و در هر مرحله می­توان تعیین کرد در کدام مرحله مهندسی هستیم و یا مدرک برای چه کاری صادر شده است. همچنین در این قسمت، طرح واره مجموعات مونتاژی و نرم افزار TREEHOUSE آموزش داده می­شود. در این بخش خواهیم آموخت که:

 1. کدگذاری باید منحصر به فرد باشد.
 2. کدگذاری باید قطعه، خانواده و بالادستی را تعیین کند.
 3. کدگذاری باید مرحله کار را تعین کند (طراحی مفهومی، تحلیل مهندسی، ساخت و …)
 4. کدگذاری باید تمام تجهیزات را شامل شود.
 5. کدگذاری باید ساده و منطق آن به راحتی قابل درک باشد.
 6. کدگذاری باید مکان قرارگیری تجهیزات را مشخص کند.

p01 ۲- اصول اولیه که باید در هنگام رسم قطعه رعایت شود به منظور جلوگیری از اتلاف وقت در مرحله تولید نقشه، باید مواردی را در تهیه مشخصات قطعات و تهیه کاغذ نقشه کشی انجام داد. همچنین لایه سازی و تعیین مشخصات لایه­‌ها در این مرحله بررسی می­شود. در این بخش خواهیم آموخت که:

 1. در هنگام ایجاد مدل، یه خصوصیاتب برای آن تنظیم کنیم تا در محیط نقشه کشی سرعت بالاتر رود
 2. چگونه یک قالب اختصاصی برای نقشه بسازیم
 3. برای ساخت قالب نقشه به چه اطلاعاتی نیاز داریم

۳- روش­های اندازه گیری و اندازه گذاری به منظور اندازه گیری دقیق و سهولت در خواندن نقشه­ها باید اصولی را رعایت نمود که این اصول بین تمام افراد باید مشترک باشد. در این بخش خواهیم آموخت که:

 1. روش­های اندازه گذاری استاندارد کدام استپ
 2. چطور می­توان این روش­ها را در نرم­افزار پیاده کرد

02 ۴- علایم جوشکاری در تجهیزات مکانیکی، سازه­های فلزی و اتصالات جوشی یکی از متداول ترین ن نمادها است. در این بخش هدف آموزش علائم مختلف جوشکاری است. در این بخش خواهیم آموخت که:

 1. نماد انواع جوش چگونه هستند
 2. اطلاعات مورد نیاز برای ذکر در جوش­ها چیست
 3. چطور می­توان این موارد را در نرم­افزار اعمال کرد

03 ۵- تلرانس گذاری به زبان ساده همواره در مورد تلرانس­های هندسی و ابعادی شنیده­ایم ولی در اکثر موارد از اهمیت آنها غافل بوده­ایم. در اینجا هدف معرفی تلرانس‌ها بصورت ساده است. در واقع در این قسمت تلرانس­های پرکار و نحوی اعمال آنها در نرم­افزار گفته می­شود. در این بخش خواهیم آموخت که:

 1. انواع تلرانس ­های هندسی پرکاربرد
 2. نحوی اعمال تلرانس­های هندسی در نرم­افزار SolidWorks
 3. انواع تلرانس­های ابعادی
 4. نحوی اعمال تلرانس­های ابعادی در نرم­افزار SolidWorks

04 ۶- پرداخت سطح یکی دیگر از علائم اساسی در نقشه­ها، سافی سطح و نوع پرداخت سطح در ماشین­کاری است. در این بخش ابتدا علائمرداخت سطح معرفی شده، سپس نحوی اهمال آنها در نقشه­ها گفته می­شود. در این بخش خواهیم آموخت که:

 1. انواع علائم پرداخت سطح
 2. انواع روش­های ماشینکاری و خروجی سطح مرتبط به آن
 3. روش اعمال علائم پرداخت سطح در نرم­افزار SolidWorks

05 ۷- dimXpert یکی از دردسرها در ایجاد نقشه­ها صنعتی، اعمال تلرانس­ها در فضای دو بعدی نقشه و تعیین مرجع­ها است. در این ماژول نرم­افزار هدف معرفی قابلیت ایجاد علائمی همانند تلرانس­ها و … در فضای سه بعدی و سپس انتقال آنها به محیط نقشه است. در این بخش خواهیم آموخت که:

 1. اصول اعمال علائم در DimXpert نرم­افزار SolidWorks
 2. روش انتقال علائم از محیز part به محیط drawing

06

مدت و زمان کارگاه

طول کارگاه ۱۰ ساعت می­باشد که در دو جلسه ۵ ساعته برگزار خواهد شد. جلسه اول: پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۹:۰۰ جلسه دوم: پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۹:۰۰

هزینه کارگاه و نحوی ثبت نام

هزینه کارگاه ۸۵ هزار تومان است که در صورت ثبت نام تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۵/۰۵/۱۷ از تخفیف ویژه ثبت نام می­‌توانید استفاده کرد و با ۶۹ هزار تومان ثبت نام کنید. دانشجویان دوره‌های قبلی کلاس‌های ما می‌توانkد با کد تخفیف و پرداخت مبلغ ۶۰ هزارتومان ثبت نام کنند.

ثبت نام آنلاین

ثت نام فقط و فقط بصورت انلاین انجام خواهد شد. برای این منظور فقط داشتن کارت بانکی با رمز دوم کافی است. برای ثبت نام از لینک زیر استفاده نمایید. برای ثبت‌نام می‌توانید از اینجا اقدام کنید. نشانی:ستارخان، خیابان شادمان، بعدازکوچه سلامتی (سه روز قبل از برگزاری محل کارگاه برای شما ارسال خواهد شد.)

2 نظر

 1. با سلام
  دوره ی “اصول ایجاد نقشه‌های صنعتی و کارگاه و استاندارد کدگذاری تجهیزات بر اساس API”
  بازم برگزار میشود؟
  اگر خیر جزوه و یا کتابی هست که بشه به آن مراجعه کرد؟

  باتشکر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.