چه چیز فرایند یادگیری نرم‌افزار SolidWorks را کم می‌کند.

سه نکته در مورد یادگیری نرم‌افزار SolidWorks

قبلاً مقاله‌ای در مورد اینکه بین سالید و کتیا و اینونتور کدام بهتر است را نوشتم که در آن فارغ از هر غرض‌ورزی به بررسی روند‌های موجود در جستجوی نام نرم‌افزار SolidWorks، CATIA و INVENTOR پرداختیم. در این مقاله سعی داریم در مورد اینکه چه اتفاقی می‌تواند رخ دهد که شما این نرم‌افزارها را بخوبی فرانگیرید صحبت کنم.

برای این منظور من فرض می‌کنم که شما برای یادگیری نرم‌افزار از دوره‌های آموزشی (چه حضوری، چه آفلاین و چه سایر روش‌های) استفاده می‌کنید. در این مسیر سه بازه زمانی وجود دارد، قبل از انتخاب دوره، در حین یادگیری و بعد از پایان دوره. به تفکیک این سه مورد ادامه می‌دهیم.

  1. قبل از انتخاب دوره SolidWorks، CATIA و Inventor

اولین موردی که شما را  در مسیر آموزش یک نرم‌افزار مدل‌سازی مثل سالیدورکز دلسرد می‌کند، انتخاب غلط است. قبل از هر چیزی روی انتخاب نرم‌افزار درست تمرکز کنید. باید بدانید که دقیقاً چه می‌خواهید، می‌خواهید نرم‌افزار را در محیط کار استفاده کنید و یا اینکه برای کار دانشگاهی به آن نیاز دارید. اگر در محیط کاری می‌خواهید با سالیدورکز کار کنید، باید بدانید در کدام زمینه کاری، کدام نرم‌افزار کاربردی‌تر است. مثلاً اگر عمده کار شما طراحی قطعه باشد، شاید SolidWorks بیشتر به کار شما بیاید و اگر مشغول قالبسازی باشید احتمالاً CATIA گزینه بهتری است. در مقابل اگر ماشین‌سازی کار می‌کنید شواهد شما را به سمت Inventor هدایت می‌کند.

  1. در حین یادگیری SolidWorks، CATIA و Inventor

در زمانی که دوره شما آغاز می‌شود، اگر از قبل آمادگی نداشته باشید ناگهان با حجم باورنکردنی از بارش اطلاعات روبرو می‌شوید. پس قبل از کلاس به نظرم کمی در مورد نرم‌افزار جستجو کنید. با وجود تنوع سایت‌ها حتماً می‌توانی بدون داشتم دانش زیاد، به سادگی اطلاعات کلی در مورد نرم‌افزار را کسب کنید.

همچنین قبل از دوره حتماً نرم‌افزار را تهیه کنید و آن را روی سیستم خود داشته باشید. در مورد اکثر نرم‌افزارها معمولاً آخرین ورژن استفاده می‌شود، مثلاً SolidWorks 2017 یا Inventor 2017. ولی در مورد CATIA با توجه به این که در نسخه‌های V6 سیستم بطور کلی تغییر کرده است، شاید بهترین گزینه V5R21 باشد.

در طول دوره، همگام بودن با کلاس و استاد نقش مهمی در فرایند یادگیری شما دارد. معمولاً گفته می‌شود برای هر ساعت حضور در کلاس  SolidWorks، CATIA و Inventor، معمولاً ۳ ساعت نیاز به تمرین دارید. یعنی اگر هر هفته یک جلسه ۵ ساعته در کلاس حضور دارید، در طول هفته حداقل باید ۱۵ ساعت به تمرین اختصاص دهید.

همچنین در طول دوره، به تمرینات و مباحث مطرح شده در کلاس اکتفا نکنید. زمان کلاس محدود است و حجم نرم‌افزار نامحدود. پس پیشنهاد می‌کنم بعد از فراگرفتن هر مبحث، حداقل یک جستجو ساده در HELP نرم‌افزار یا google بکنید. مثلاً اگر دستور extrude را در SolidWorks یادگرفتید، حتماً به بررسی تمام گزینه‌های آن در اینترنت بپردازید. در این مسی با مثال‌های متنوعی هم آشنا خواهید شد.

  1. بعد از پایان دوره SolidWorks، CATIA و Inventor

در انتهای دوره شما معمول به انبوهی از دستورات آشنا شده‌اید که کاربرد مجزای آنها را بخوبی می‌دانید ولی کار کردن روی یک پروژه معمولاً موضوع دیگری است. بعد از این که دوره شما به پایان رسید، در اولین قدم به یاد داشته باشید که اگر مباحث را دوره نکنید با سرعتی باورنکردنی این مطالب را فراموش خواهید کرد. بعد از دوره نوبت تمرین به سبک پروژه‌ای است. برای این کار لازم نیست حتماً در جایی شاغل باشید تا بتوانید درگیر یک پروژه شوید. اینترنت پر است از تمرین‌های مختلف. مثلاً در بخش تمرینات مونتاژ سایت می‌توانید نمونه‌های متنوعی از این دستورات را بیابید. همچنین برای نرم‌افزارهایی مانند SolidWorks، CATIA و Inventor سایت grabcad یک مرجع بی‌رقیب است.

software selecting

و اما در انتها

مهدی همت آبادی هستم، مدرس نرم‌افزار SoldiWorks و امیدوارم حضور شما در هر دوره آموزشی، تبدیل شدن زمان‌های شما به بهره‌وری ناب باشد. برای بهره جستن از زمان آموزش، قبل از شروع دوره در مورد نرم‌افزار مناسب تحقیق کنید، در طی دوره با کلاس هماهنگ باشید، در پایان دوره تمرین و پروژه فراموش نشود.

 

یک نظر

  1. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت استاد خوبم آقای همت آبادی من هردو دوره راباشما برداشتم درتمام دوره شما فوق العاده بودیدچه از نظرآموزش چه ازنظر قدرت بیان وچه از نظر اطلاعات درسی وغیر درسی از تمام زحمات شمادرطول دوره متشکرم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.