محاسبه وزن در SolidWorks

یکی از ویژگی‌های نسل حاضر از نرم‌افزارهای مدل‌سازی، قابلیت محاسبه جرم و در کنار آن محاسبه وزن یک قطعه است. این قابلیت به همراه اطلاعات خروجی همانند مرکز جرم در نرم‌افزار SolidWorks هم وجود دارد. دستور Mass Properties این وظیفه را  برای محاسبه وزن در SolidWorks بر عهده دارد. این دستور همانند شکل زیر در مجموعه Evaluate قرار دارد که بدون ایجاد تغییر در مدل، اطلاعات خروجی را استخراج می‌کند. در این روش، ابتدا نرم‌افزار حجم مدل را محاسبه می‌کند، سپس با داشتن چگالی، جرم مدل را بدست می‌آورد. بنابراین برای محاسبه جرم در SolidWorks باید نوع ماده مشخص باشد. درغیر این صورت SolidWorks از یک مقدار پیش فرض استفاده خواهد کرد.

دستور محاسبه وزن در SolidWorks

تعین ماده برای محاسبه وزن در SolidWorks

برای محاسبه وزن در نرم‌افزار SolidWorks هم می‌توان از Library خود نرم‌افزار ماده انتخاب کرد و هم می‌توان ماده جدید ایجاد کرد. برای این منظور از نمودار درختی در محیط Part از SolidWorks روی عبارت Material کلیک راست کرده و همانند شکل زیر، از منوی باز شده گزینه Edit Material را انتخاب کنید.

تعریف material برای محاسبه وزن در SolidWorks

به این ترتیب پنجره Material نرم‌افزار SolidWorks باز می‌شود. از پوشه‌های SolidWorks Din Materials و SolidWorks Materials می‌توان ابتدا ماده و سپس گرید دقیق آن را انتخاب کرد. به این ترتیب در بخش Material Properties می‌توان خواص مواد را مشاهده کرد. در سایر زبانه‌های بالای این پنجره همانند Appearance، CrossHatch و … می‌توان سایر ویژگی‌های این ماده را مشاهده کرد. در نهایت دکمه Apply بزنید تا خواص جرمی به مدل اعمال شود. اگر توجه کنید، رنگ مدل هم در این مرحله عوض می‌شود.

material library in SolidWorks

تعیین خواص جرمی و محاسبه وزن در SolidWorks

بعد از تعین مواد، نوبت به دستور Mass Properties است که توسط آن محاسبه وزن در SolidWorks انجام می‌شود. از زبانه Evaluate این دستور را اجرا کنید. در قسمت بالای این صفحه کل Part انتخاب شده است. اگر در این محیط چند Body وجود داشت، می‌توانستیم ابتدا روی موضوع انتخاب شده در کادر آبی کلیک راست کرده و گزینه Clear Selection را انتخاب کرد، سپس از محیط گرافیکی روی Body مورد نظر کلیک کنید. در این حالت باید دکمه Recalculate را یکبار بزنید تا محاسبات بروز شود.

محاسبه وزن در SolidWorks

اگر به خروجی‌های موجود نگاه کنید، متوجه نامناسب بودن برخی واحدها خواهید شد. مثلاً Density را ۰٫۰۱grams per millimeter نمایش داده. برای اصلاح این موارد، دکمه option را بزنید تا پنجره‌ای همانند شکل زیر باز شود. گزینه Use Custom Setting را فعال کنید تا امکان انتخاب مقادیر غیر از تنظیمات اصلی SolidWorks را به شما بدهد. همانند شکل، در بخش Mass از kilograms و در بخش Per Unit Volume عبارت meters^3 را انتخاب کنید تا بتوانید محاسبه وزن در SolidWorks را با این واحدها انجام دهید. در بخش Decimal Places می‌توان دقت اعشار را مشخص کرد. در بخش Accuracy Level می‌توان میزان دقت محاسبات را مشخص کرد. هر چه به سمت Higher برویم، سرعت محاسبه وزن در SolidWorks کمتر شده و زمان بیشتری برای محاسبه نیاز است. در نهایت با دکمه OK از این پنجره خارج شوید. معمولاً با خروج از این پنجره، محاسبات به طور خودکار انجام می‌شود. اگر این اتفاق نیفتاد، از دکمه Recalculate استفاده کنید.

units in SolidWorks

حال می‌توان اطلاعاتی همانند جرم، چگالی، مختصات مرکز جرم، ممان اینرسی، ممان اینرسی نسبت به مرکز جرم و … را مشاهده کنید که توسط انها می‌توان محاسبه وزن در SolidWorks را انجام داد. با دکمه Copy to Clipboard می‌توان این اطلاعات را کپی و در یک فایل دیگر همانند فایل Word قرار داد.

edit unit in SolidWorks

در این پنجره با انتخاب گزینه Create Center of Mass Feature می‌توان بعد از تأیید، گزینه Center Of Mass را روی مدل مشاهده کرد. همچنین اگر قطعه‌ای در بخش Weldments ایجاد شده باشد و با دستور Weld Bead علائم جوشکاری را به مدل اضافه کرده باشیم، می‌توان جرم این جوش‌ها را هم مشاهده کرد و این مقادیر در محاسبه وزن در SolidWorks اضافه می‌شوند.

استفاده از Coordinate System دلخواه برای محاسبه وزن در SolidWorks

حال فرض کنید ما برای محاسبات لختی یک قطع، نیاز به دانستن ممان اینرسی یک قطعه نسبت به محل قرارگیری این قطعه روی تکیه‌گاه داریم. برای این کار ابتدا باید توسط دستور Coordinate System یک دستگاه مختصات جدید در محل مورد نظر بسازیم (اگر جای این دستور را نمی‌دانید، از Search Command استفاده کنید). سپس در کادر مقابل عبارت Report Coordinate Values Relative to، همانند شکل زیر دستگاه مختصات ایجاد شده را انتخاب کنید. اگر نیاز شد از دستور Recalculate استفاده کنید.

coordinate system in SolidWORKS

ویژگی Override Mass برای محاسبه وزن در SolidWorks

در پنجره Mass Properties گزینه‌ای به عنوان Override Mass Properties وجود دارد که می‌تواند مقادیر اصلی در محاسبه وزن در SolidWorks را تغییر دهد. در صورت انتخاب این دستور، کادری همانند شکل زیر باز می‌شود. در این دستور با انتخاب هر کدام از گزینه‌ها می‌توان، جرم، مرکز جرم و یا مقادیر ممان اینرسی را تغییر داد.

override material properties in SolidWorks

نکته مهم کاربرد این عبارت است. فرض کنید شما در مدی خود یک موتور الکتریکی ۳kW دارید. احتمالاً برای قرار دادن این موتور روی دستگاه از روی کاتالوگ یک طرح در SolidWorks رسم کرده‌اید که در آن موقیعت تکیه‌گاه موتور، اطلاعات شافت و جای خار خروجی موتور و … بطور دقیق مدل شده است. ولی جزییات داخای موتور اطلا دقیق نیست، حتی احتمالاً جزییات آن را رسم نکرده‌اید. بنابراین اگر جرم و اطلاعات جرمی این موتور را استخراج کنید، احتمالاً با واقعیت متفاوت است. فراموش نکنید که در نهایت در کل دستگاه شما نیاز به دانستن جرم کل مدل هستید. راه حل SolidWorks در این سیستم، Override کردن مقادیر است. به این ترتیب اطلاعات موتور را از کاتالوگ خوانده و این مقادیر را در پنجره بالا قرار می‌دهیم. حل با ذخیره کردن مدل، این اطلاعات جدید روی مدل ذخیره خواهد شد.

3 نظر

  1. ممنونم آیا مواردی را که لازم داریم روهم در سایتتون می گذارید گرچه همین مقدار هم مفید بوده بازهم متشکرم

  2. فقط می توانم بگم واقعا ممنونم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.