معرفی بخش‌های منو بار Insert در سالیدورک

منو بار Insert در سالیدورک

در آموزش قبلی در زمینه‌‌ی منو بار در سالیدورک، در مورد اهمیت منو بار توضیحاتی دادم. همچنین در مورد Search Command و کاربرد آن در این زمینه مطلب مجزایی در سایت قرار دادم. در آموزش قبلی بخش اصلی منو بار در محیط Part بجز منو بار Insert و Tools شرح داده شد. در این نوشته سعی دارم منو بار Insert در سالیدورک را معرفی کنم.

اهمیت منو بار Insert و Tools

در مورد شاخه‌بندی محیط‌های طراحی، هر نرم‌افزار به سبک خود عمل می‌کند. مثلاً در CATIA محیط طراحی دو بعدی، سه بعدی، سطح سازی، سازه فلزی و … از هم جدا هستند. در SolidWorks تمام این محیط‌ها در قالب Part قرار دارند. در این محیط اگر روی Command Manger کلیک راست کنید، لیست این محیط‌ها را می‌توانید مشاهده کنید.

command manager - SolidWorks

مدیریت منوها در سالیدروک

محیط Feature و Sketch بطور پیش‌فرض همیشه فعال هستند ولی سایر محیط‌ها باید بطور دستی به محیط Part اضافه شوند. دلیل فعال بودن Feature و Sketch اهمیت بسیار زیاد این دو فضا است. حتی اگر قرار باشد در بخش‌هایی همانند Surface مدل‌سازی انجام دهیم باز هم به Sketch نیاز داریم. به دلیل این اهمیت برای Sketch یک منو بار مجزا به نام Tools طراحی شده است. همچنین سایر محیط‌های بخش Part در منوی Insert قرار گرفته‌اند.

منو بار Insert در سالیدورک

این منو بار مربوط به مجموعه دستورات سه بعدی همانند Feature، Surface، Sheet Metal و … است.

insert menubar in SolidWorks

منو بار Insert در سالیدورک

بخش Boos/Base و Cut

این دو مجموعه مربوط به چهار دستور اصلی SolidWorks همانند Extrude، Revolve، Swept و Loft است. این دستورات بر پایه Sketch می‌باشد. به این معنی که برای اجرای آنها حداقل به یک Sketch نیاز است.

بخش Features

این بخش مربوط به دستورات ویرایش سه بعدی است. مواردی همانند Fillet، Chamfer، ِDraft و … در این مجموعه قرار دارند. این مجموعه بر پایه Body قرار دارند. به این معنا که برای اجرای این دستورات حتما نیاز به یک بدنه داریم تا این دستورات مثلاً گوشه‌های یک مدل سه بعدی را گرد کنند یا پخ بزنند.

بخش Pattern/Mirror

این بخش مربوط به تکرار موضوعات است. برخی از این دستورات همانند Linear Pattern، Circular Pattern و Mirror تکرار منظم هستند و دستوراتی همانند Sketch Driven Pattern، Table Driven Pattern، Curve Driven Pattern، Fill Pattern و Variable Pattern تکرار نامنظم هستند.

بخش Fastening Feature

این بخش مربوط به طراحی قطعات پلاستیک است. این دستورات شامل این موارد است. Mounting Boss که برای ایجاد پایه اتصال در قطعات پلاستیک است. دستورات Snap Hook و Snap Hook Groove برای ایجاد قلاب و زبانه قلاب است. دستور Vent که برای ایجاد جای هواکش از آن استفاده می‌شود. این دستور در مجموعه Sheet Metal هم کاربرد دارد. دستور Lip/Groove که برای ایجاد لبه اتصال بین دو قطعه پلاستیک استفاده می‌شود.

بخش Surface

این بخش برای طراحی سطوح است. مجموعه دستورات آن شباهت زیادی به مجموعه feature دارد. این بخش دستوراتی همانند Extrude، Revolve، Swept و Loft قرار دارد. همچنین مواردی همانند Boundary در این قسمت وجود دارد. مواردی همانند Trim، Knit و … هم در این بخش وجود دارد که مخصوص ویرایش کردن Surface Body است.

بخش Face

این بخش بین Surface و Body مشترک است. از این مجموعه برای پاک کردن سطوح (Delete Face)، جایگزین کردن سطوح (Replace Face)، جابجا کردن سطوح (Move Face) و … استفاده می‌شود. دستورات این بخش بیشتر جنبه ویرایشی دارند.

بخش Curve

این قسمت مخصوص ایجاد و ویرایش منحنی‌ها است. از Split Line برای قرار دادن اثر یک Sketch روس یک سطح استفاده می‌شود. با Projected Curve می‌توان دو منحنی را روی هم تصویر کرد و یا یک منحنی را روی سطح منعکس نمود. از Composite Curve برای یک‌پارچه کردن چند منحنی استفاده می‌شود. از Curve Through Points و Curve Through Reference Points برای رسم منحنی از بین نقاط استفاده می‌شود. Helix/Spiral برای رسم منحنی فنر استفاده می‎شود. از همین دستور برای ساخت فنر و رزوه پیچ استفاده می‌شود.

بخش Reference Geometry

از این مجموعه برای ایجاد المان‌های کمکی است. مهم‌ترین دستور این مجموعه Plane است. به کمک این دستور می‌توان صفحه کمکی ایجاد کرد. این صفحه برای رسم Sketch مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دستور Coordinate System برای ایجاد دستگاه مختصات استفاده می‌شود. دستور Axis برای ایجاد محور کمکی ایجاد می‌شود. در SolidWorks بخاطر وجود گزینه Temporary Axis معمولاً کمتر از Axis استفاده می‌شود. سایر دستورات این بخش Live Section Plane، Point، Center of Mass و Grid System است.

بخش Sheet Metal

از این بخش برای ایجاد مدل‌های ورق‌کاری استفاده می‌شود. تمام دستورات Sheet Metal همانند Base Flange، Edge Flange، Insert Bend و … در این بخش قرار دارد.

بخش Weldments

از این قسمت برای ایجاد مدل‌های فلزی استفاده می‌شود. مهم‌ترین دستور این بخش Structural Member است که در این منو قرار دارد. دستور پرکاربرد بعدی Trim/Extend است که برای برش دادن لبه‌های پروفیل از آن استفاده می‌شود. سایر دستورات این بخش Gusset، End Cap و دو دستور Weld Bead و Fillet Bead است.

بخش Molds

این بخش مخصوص ساخت قالب است. دستورات مهم این مجموعه به ترتیب در این قسمت لیست شده‌اند که شامل Parting Line، Shut-Off Surface، Parting Surface، Tooling Split و Core است. سایر دستورات کمکی این بخش نیز در این منو قرار دارند.

سایر بخش‌ها

سایر دستورات این بخش در ادامه این منو قرار دارند. از این جمله، Sketch و ۳D Sketch است. از ۳D Sketch On Plane برای رسم ۳D Sketch روی یک صفحه استفاده می‌شود. Derived Sketch نیز برای کپی کردن Sketch از یک صفحه به صفحه جدید استفاده می‌شود. نکته مهم در این دستور، وابسته بودن اندازه‌ها در این دو Sketch است. از بخش Annotation هم برای قرار دادن علائم در محیط Part استفاده می‌شود. مثلاً از دستور Cosmetic Thread برای ایجاد رزوه نمایشی استفاده می‌شود.

تا به اینجا در مورد منو بار Insert و سایر نوار ابزارها مطالب کلی آموزش داده شده است. در نوشته بعدی در مورد منو بار Tools جزییاتی آموزش داده می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.