معرفی نرم‌افزار SolidWorks

اولین نسخه این نرم‌افزار در سال ۱۹۹۵ توسط شرکت SolidWorks عرضه شد. این شرکت در سال ۱۹۹۳ تاسیس گردید و بعد از مدتی با شرکت فرانسوی DASSAULT SYSTEM ادغام شد که این شرکت خود زیر مجموعه IBM می ­باشد و در سال ۱۹۸۱ تاسیس گردیده است. در حال حاضر این نرم‌افزار تحت لیسانس شرکت UGS که یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های سازنده نرم‌افزارهای صنعتی می باشد وارد بازار می گردد.

logo-solid-works

 در یکی از مقالات قبلی در مورد نسل های مختلف نرم‌افزارهای مدل سازی مطالبی را مطرح کردیم. در این متن هدف معرفی اولیه نرم‌افزار SolidWorks می باشد که در حال حاضر نسخه ۲۰۱۶  آن در دسترس است. این نرم‌­افزار از نسل چهارم نرم‌­افزار­های طراحی مکانیکی است که توانایی مدل‌سازی پارامتریک هندسه های مختلف را دارد. SolidWorks همانند شکل زیر دارای سه محیط اصلی می باشد:

solidworks Part Assembely Drawing

 1. Part: در این محیط می‌توان توسط دستورات مختلف ابتدا طرح های دو بعدی (sketch) رسم نمود و سپس مدل سه بعدی مورد نظر را ایجاد نمود.
 1. Assembly: در این محیط می توان اجزاء ایجاد شده در محیطPart را در کنار هم مونتاژ نمود تا بتوان حرکت خروجی مورد نظر را از مجموعه استخراج کرد و همچنین اثر قطعات را در کنار یکدیگر بررسی نمود.
 2. Drawing: در این محیط می‌توان بصورت خودکار از مدل‌های ایجاد شده در محیط Part یا Assembly نقشه دو بعدی تهیه نمود.

 در محیط های ذکر شده در بالا و همچنین در ماژول های نرم‌افزار SolidWorks امکان خلق پنج نوع مدل وجود دارد:

 • مدل سیمی: این مدل از مجموعه منحنی‌هایی در فضا تشکیل شده است که توسط این منحنی‌ها سعی در نمایش صفحه را دارد. مدل های سیمی درSolidWorks برای طراحی سطوح پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرند که برای ایجاد آن می توان منحنی‌های مورد نظر را توسط دستورات نرم‌افزار رسم نمود و یا اینکه توسط دستگاه تصویربرداری (CMM) اطلاعاتی همانند منحنی‌ها را به نرم‌افزار ارسال نمود.
 • مدل سطح: در این حالت بجای طراحی کل مدل بصورت صلب، فقط سطوح مدل طراحی می­ شوند و در نهایت این سطوح به مدل صلب تبدیل می ‌شوند. امتیاز این روش در انعطاف پذیری بالا برای طراحی سطوح پیچیده مدل می‌باشد، بطوری که در بعضی موارد طراحی این سطوح بصورت صلب امکان پذیر نمی‌باشد. درSolidWorks برای تولید سطوح هم می‌توان توسط بخش Surface Modeling در محیط Part اقدام نمود و هم می توان این هندسه را توسط مدل های سیمی ایجاد نمود. یکی دیگر از روش‌های ایجاد سطوح که امروزه رو به گسترش است استفاده از دستگاه تصویربرداری و ایجاد مدل توسط نقاطی می‌باشد که بر روی سطح مدل قرار دارند. به این روش ابر نقاط گویند که می توان توسط بخش ScanTo3DدرSolidWorks این ابر نقاط را به سطح تبدیل نمود تا بتوان تغییرات مورد نظر را در بخشSurface Modeling بر روی آن ایجاد نمود.
 • مدل صلب: هدف اصلی درSolidWorks همواره تولید یک مدل صلب می‌باشد که توسط آن بتوان خواص جرمی مدل را استخراج نمود. در مدل های سیمی و سطحی نیز اکثراً هدف دست‌ یابی به مدل های صلب است.
 • مدل شبکه‌ای: مدل‌های شبکه‌ای یا مش­‌بندی شده برای تحلیل مدل‌­ها استفاده می­‌شود. این مدل بر اساس روش­ اجزاء محدود ایجاد می ‌شود و در نهایت روابط ساختاری مکانیک بر این مش­‌ها اعمال شده و در نهایت معادلات بر روی مرزهای مش‌ها نیز حل می‌شود. این قابلیت در نرم افزارSolidWorks از نسخه ۲۰۰۳ به بعد در محیطی تحت عنوان COSMOSXpress اضافه شده است. در مقایسه با نرم‌افزارهای تحلیل معتبر همانند ANSYS محیط COSMOSXpress از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار نبود که در طی نسخه‌های بعدیSolidWorks این مشکلات بر طرف شده و در نهایت برای اینکه این نرم‌افزار به شکل کامل بتواند تحلیل‎های مختلف را تحت پوشش قرار دهد، ماژول COSMOS به نرم‌­افزارSolidWorks اضافه شده است که در حال حاضر یکی از پر طرفدارترین نرم‌افزارهای تحلیلی می‌باشد، زیرا به راحتی می‌توان مدل ایجاد شده در SolidWorks را بدون بروز هیچ نوع خطایی به COSMOS منتقل نمود و در صورت نیاز به تغییر هندسه، این تغییرات را به راحتی در SolidWorks انجام داد و مدل را در فضای تحلیل به روز رسانی نمود.
 • مدل ترکیبی: نرم افزارSolidWorks توانایی ترکیب مدل‌های سیمی، سطحی و صلب را با هم داشته و می تواند تمام این بخش ها را در کنار هم ایجاد نماید. این روش برای مدل ‌هایی مناسب است که هر بخش آن دارای هندسه، شرایط بارگذاری و یا فرایند ساخت متفاوت می‌باشد. مهم ­تر از همه این نرم‌افزار می‌­تواند در محیط Assembly مدل‌های صلب یا سطحی را بر روی یکدیگر مونتاژ نماید.

از دیگر قابلیت‌های نرم‌افزار SolidWorks می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان معادله‌نویسی (Equation) بین پارامترها و انداز‌ه‌ها مختلف در مدل
 • امکان استفاده از جداول طراحی (Design Table) به منظور برقراری ارتباط بین اندازه‌ها و معادلات در محیط excel
 • امکان ایجاد نماهای انفجاری (exploded view) و تهیه فیلم و انیمیشن از مدل انفجاری در طی مونتاژ یا دمونتاژ شدن مدل
 • امکان تحلیل مکانیزم‌های ایجاد شده در محیط Assembly و بررسی خروجی های مختلف
 • امکان طراحی انواع قالب ها پلاستیک، دایکاست، فلزی، فورج و … در محیط Mold Design & Die Design و همچنین در ماژول iMold
 • امکان استفاده از قطعات استاندارد (Tollbox) با کتابخانه‌های مختلف در استانداردهای مختلف و امکان ویرایش و اضافه نمود قطعات استاندارد به این توابع کتابخانه­‌ای
 • تولید سازه‌های جوشی و پروفیل ­های استاندارد در بخش Weldment در محیط Part و امکان تهیه جدول از پروفیل‌های استفاده شده با جزئیاتی همانند طول، زاویه برش دو انتها، نوع استاندارد و …
 • امکان تولید مدل‌های ورق‌کاری در حالت‌های bend و form و امکان استفاده از جداول و معادلات مختلف جهت تعیین پارامتر­های اساسی در تعیین خمکاری­‌ها و همچنین امکان ایجاد مدل گسترده ورق جهت فرایند تولید
 • امکان ایجاد خطوط لوله‌کشی استاندارد و Piping و همچنین امکان طراحی قطعات و تجهیزات الکتریکی همانند سیم در محیط Routing در محیط  Part
 • امکان تهیه خروجی گرافیکی با در نظر گرفتن محیط طراحی، جنس، نور، انعکاس نور و … و تولید عکس گرافیکی در محیط PhotoWorks یا Photo view 360 در بخش Render Tools
 • امکان Export/Import نمود هندسه‌های مختلف با سایر نرم‌افزارهای طراحی یا تحلیلی

در نهایت می‌توان گفت که نرم‌افزار SolidWork با رویکرد توانایی در ایجاد مدل‌های ابعادی و با در نظر گرفتن فرایند های تولید، با کاستن از محیط‌های جانبی توانسته به سرعت بالا در ایجاد طرح های مختلف دست یابد که این موضوع باعث استقبال واحدهای زیادی از این نرم‌افزار شده است.

3 نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.