منو بار در سالیدورک – محیط Part

منو بار در سالیدورک

نسل‌های مختلف نرم‌افزارها بطور متوالی به دنبال ساده کردن فضای کاربری هستند. این مورد را در تمام نرم‌افزارها همانند SolidWorks و CATIA می‌توان دید. این موضوع باعث ایجاد Command Manager بصورت متفاوت در نرم‌افزارها شده است. مثلاً در شکل زیر می‌توان نوار ابزار اصلی سالیدورک در محیط Part را دید.

SolidWorks Command Manager

Command Manager در SolidWorks

به سادگی می‌توان این نوار ابزار را ویرایش کرد و یا بخشی‌هایی را به آن اضافه یا کم کرد. این موارد باعث شده که کاربرد منو بار در اکثر نرم‌افزارها کم رنگ شود. تا جایی که در نرم‌افزارهایی همانند Inventor تقریباً اثری از منو بار باقی نمانده است.

با این وجود هنوز هم کامل‌ترین مخزن دستورات، هنوز منو بار در سالیدورک است. البته در سالیدورک با وجود Search Command دسترسی به دستورات آسان‌تر شده است.  هدف از این آموزش، فراهم کردن بستری برای آشنایی عمومی با منو بار در سالیدورک است.

منو بار در سالیدورک در فضای Part

اکثر نرم‌افزارهای در ترتیب نام‌گذاری منو بار تا حد زیادی شبیه به هم عمل می‌کنند. این مورد برای سالیدورک هم صادق است. مثلاً منور File، Edit، Window و Help را در تمام نرم‌افزارها می‌توان دید. منو بار در سالیدورک بصورت پیش فرض همانند شکل زیر است.

SolidWorks menubar

منو بار در سالیدروک

نکته اول؛ منو بار سالیدورک بصورت پیش‌فرض Hide است. برای نمایان شدن آن موس را روی آیکن SolidWorks در شکل مشخص است نگهدارید. بعد از نمایان شدن منو بار، روی آیکن Pin انتهای آن کلیک کنید تا منو بار ثابت شود.

نکته دوم؛ منو بار شکل بالا مربوط به محیط Part است. اگر وارد فضا‌های دیگر شویم این موارد تغییر خواهد کرد. حتی اگر در ابتدای ورود به SolidWorks و قبل از انتخاب هر محیطی، منو بار دیگری را مشاهده می‌کنید.

نکته سوم؛ نه تنها خود لیست منوها در محیط‍‌های مختلف متفاوت است، بلکه محتوای منوهای هم نام هم ممکن است متفاوت باشد. مثلاً منوی File در محیط Part، موارد متفاوتی نسبت به محیط Assembly دارد.

منوی File

این منو همانند شکل زیر است. احتمالاً در هر نرم‌افزار دیگری هم این منو را دیده‌اید. از مهم‌ترین دستورات این منو، New، Open، Save و Print است. تمام این موارد دارای کلید میان‌بر هستند که معمولاً از آنها استفاده می‌کنیم. با New می‌توان یک Document جدید باز کرد. با Open می‌توان فایل‌های قدیمی را باز کرد. با Save می‌توان فایل موجود را ذخیره کرد. با Print می‌توان شرایط پرینت گرفتن را فراهم کرد. این پرینت هم می‌تواند مستقیم باشد و هم می‌تواند بصورت PDF باشد.

File menubar in SolidWorks

منو بار File در SolidWorks

عبارت Find Reference هم در این منو قرار دارد. توسط این دستور می‌توان محل ذخیره شدن فایل را پیدا کرد. همچنین در انتهای تمام منو‌ها عبارت Customize Menu قرار دارد که به کمک آن می‌توانید بخش‌هایی از هر منو را که کاربرد کمتری برای شما دارد را حذف کنید.

منوی Edit

احتمالاً این منو کم کاربردترین قسمت این آموزش برای شماست. مهم‌ترین ابزار این قسمت همان Undo کردن است که با دکمه ctrl+Z به سادگی اجرا می‌شود. مواردی همانند Copy و Paste کردن هم وجود دارد که با ctrl+C و ctrl+V در دسترس است. شاید بتوان مهم‌ترین بخش این منو را گزینه Suppress و Unsuppress نامید. این مورد در بخش Configuration کاربرد پرکاربرد است. توسط این قسمت مثلاً می‌توان یک موضوع را در پیکره‌بندی آن غیرفعال کرد.

edit menubar in SolidWorks

منو بار Edit در SolidWorks

منوی View

در نسخه‌های جدید، ساختار این منو تغییر کرده است. از بخش Display نحوی نمایش مدل و برخی دستورات زبانه Evaluate در دسترس است. در بخش Modify می‌توان مواردی همانند جابجایی و دوران مدل را می‌توان پیدا کرد. در بخش Hide / Show می‌توان نمایش و عدم نمایش کلی موضوعات را کنترل کرد. در قسمت Toolbars می‎توان نوار ابزارهای مختلف را نمایش داد و یا از حالت نمایش خارج کرد. بیشتر دستورات این مجموعه را در قسمت Heads-up هم می‌توان پیدا کرد.

view menubar in SolidWorks

نوار ابزار View در SolidWorks

منوی Window

از قسمت اول این مجموعه می‌توان چیدمان چند Document باز را کنترل کرد. مثلاً می‌توان آنها را بصورت افقی در کنار هم قرار داد. از قسمت دوم می‌توان بین مدل‌هایی که در حال حاضر باز هستند جابجا شد.

window menubar in SolidWorks

منوی Window در SolidWorks

منوی Help

آخرین زبانه در این مجموعه، Help است. کار این مجموعه از نام آن مشخص است. مهم‌ترین بخش این دستور SolidWorks Help و SolidWorks Tutorials است. از بخش Help می‌توان به مطالب کامل کمکی نرم‌افزار SolidWorks و ماژول‌‌های آن دسترسی داشت. این فهرست الفبایی است و نمی‌توان به عنوان منبع آموزشی در سطح مبتدی از آن استفاده کرد. در بخش Tutorials می‌توان به مطالب آموزشی SolidWorks با یک منطق از مبتدی تا پیشرفته دسترسی داشت. از بخش What’s new هم می‌توان به تازه‌های هر نسخه از SolidWorks پی‌برد.

Help menubar in SolidWorks

نوار ابزار Help در SolidWorks

همانطور که قبلاً ذکر شد، منوهای بالا مربوط به محیط Part است. در سایر محیط‌ها برخی از این منو‌ها ممکن است متفاوت باشد. در برخی موارد، منوها یکسان است ولی محتوای آن متفاوت است. همچنین منوی Tools  و Insert که اصلی‌ترین منوهای محیط Part است در یک مقاله جدا بررسی ‌می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.