تغییر واحدها در نرم افزار سالیدورک

با واحدهای اینچی در سالیدورک چه کنیم؟

معولا یکی از اولین سوالاتی در مسیر یادگیری نرم افزار سالیدورک با آن برخورد می‌کنید، واحدهای اندازه گیری اینچی است. ما در ایران در اکثر موارد با واحدهای میلیمتری کار می کنیم و اگر با نرم افزاری کار کنید که واحدهای پیش فرض آن اینچی باشد تازه اول دردسر است. در سالیدورک دو نوع تنظیمات وجود دارد، system option و document properties. اگر در system option تغییری ایجاد شود، این تغییرات روی سیستم ثبت خواهد شد. ولی اگر تغییرات در document properties باشد، فقط تغییرات را در محیط حاضر خواهید دید و اگر یک محیط جدید باز کنید، تمام تغییرات به حالت پیش فرض می‌رود. متاسفانه تغییر در اندازه‌ها از نوع document properties است و اگر آن را اصلاح نکنید، مجبور به تغییر دادن آن در هر محیط از نرم افزار سالیدورک هستید. برای رفع این مشکل این مقاله برای شما مناسب است.

برای خواندن این مقاله هم می‌توان این متن را ادامه دهید و هم می‌توانید فایل PDF موجود را دانلود کرده و با آن آموزش را دنبال کنید. پیشنهاد میکنم برای سادرگی کار، حتما از فایل PDF استفاده کنید.

اگر در اینجا آیکن دانلود فایل PDF را نمی‌بینید، باید در ابتدا با اطلاعات کاربری خود وارد سایت شوید. برای این کار از ساید بار سمت چپ استفاده کنید. اگر هم عضو نیستید از اینجا اقدام کنید و بعد از عضویت از دانلود رایگان تمام نقشه‌ها استفاده کنید.

بعد از نصب نرم افزار سالیدورک چه رخ می‌دهد؟

بعد از نصب سالیدورک، در اولین اجرای نرم افزار، بعد از اینکه New SolidWorks Document را انتخاب می کنید که محیط طراحی مورد نظر را باز نماید، پنجره Units & Standards باز می شود که از شما می خواهد استاندار نقشه کشی و واحدهای اندازه‌گذاری را انتخاب کنید. با توجه به نیاز کاری می توانید بین استاندارهای مختلف مثل ASTM، ISO، DIN و …. و بین واحد ها MKS، CGS، MMGS و IPS، مورد مناسب را انتخاب کنید. با این کار درمسیر مشخصی از سیستم شما، یک قالب از انتخاب های شما ثبت می شود و هر بار که وارد محیط part، assembly و یا drafting می شوید، این قالب ها اجرا می گردد.

ویرایش اندازه ها در سالیدورک

شکل ۱

اگر در پنجره شکل ۱ روی کلید advanced کلیلک نمائید، در زبانه template (شکل ۲) می توانید قالب های ایجاد شده رو ببینید.

ویرایش اندازه ها در سالیدورک

شکل ۲

اگر بار اول این واحد ها را اشتباه انتخاب کنید و یا اینکه بخواهید در یک طرح از واحد های جدید استفاده کنید باید از مسیر:

Tools>>options

به زبانه document properties برید و از بخش draft standard، استاندار مورد نظر و از بخش units واحدهای مناسب را انتخاب کنید و پنجره‌ی مورد نظر را تائید کنید.

تغییر اندازه های در سالیدورک

شکل ۳

همان طور که می دانید این تغییرات فقط در فایل جاری اثر کرده و بر سایر محیط ها اثر ندارد و اگر مجددا وارد محیط طراحی جدید بشوید، خواهید دید که واحد ها به همان وضع قبل بر می گردد. برای رفع این مشکل شما باید تغییرات را بصورت یک قالب جدید در سیستم ذخیره کنید.
برای این منظور یک محیط part جدید باز کنید و در این محیط هیچ طرحی ایجاد نکنید و فقط مانند آنچه در بالا گفته شد واحد ها و استاندادر را تغییر دهید. حال فایل ایجاد شده را ذخیره کرده و در بخش save as type همانند شکل ۴، وضعیت part template(*.prtdot) را انتخاب کنید و با اسم مشخص فایل را ذخیره نمائید.

تغییر اندازه های در سالیدورک

شکل ۴

دقت کنید که نرم افزار برای ذخیره کردن از مسیر مخصوص به خود استفاده می کند که در این صورت اگر مجدد از پنجره شکل ۳ گزینه advanced را انتخاب کنید همانند شکل ۵ می توانید قالب ایجاد شده را ببینید.

تغییر اندازه های در سالیدورک

شکل ۵

اگر در زمان ذخیره کردن قالب مورد نظر، بجای مسیر پیش فرض از مسیر دیگری استفاده کنید، نیاز است تا این مسیر را به نرم افزار معرفی نمائید تا بتواند قالب های شما را از این بخش بار گذاری نماید. این تغییر زمانی مناسب است که شما از سیستم های مختلف استفاده می کنید و به راحتی می توانید فایل قالب های ایجاد شده را از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگری انتقال دهید.
برای این کار از system options که از مسیر:

Tools>>options

اجرا می شود استفاده می کنیم. از بخش file location (شکل ۶) می توانید مسیر جدید را به نرم افزار معرفی کنید. برای این کار ابتدا در بخش show folder for باید documents templates را انتخاب کرده. در این بخش می توانید مسیرهای پیش فرض نرم افزار را ملاحظه نمائید. حال با کلید add و از پنجره browse for folder پوشه ای را که در آن قالب های خود را ذخیره کرده اید به نرم افزار معرفی نمائید و پنجره را تائید کنید. اگر پنجره options را تائید کنید، پنجره اخطار شکل ۸ نمایش داده می شود که تائید شما را برای اضافه کردن این مسیر به بخش پیش فرض نرم افزار می خواهد.

تغییر اندازه های در سالیدورک

شکل ۶

تغییر اندازه های در سالیدورک

شکل ۷

تغییر اندازه های در سالیدورک

شکل ۸

حال اگر مجدد وارد بخش advanced پنجره شکل ۱ شوید، در لیست زبانه ها می توانید پوشه خود را ببینید و از آن قالب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

شکل ۹

2 نظر

  1. با سلام و عرض ادب خدمت جناب اقای همت ابادی.
    دست مریزاد. افرین به شما. افرین به تسلط و زبان شیرین شما. اموزش سالیدورک شما رو از مجموعه “گردو” تهیه کردم. واقعا لذت بردم. البته یک سوال هم دارم. چطور میتونیم سی دی های اموزش دوره های پیشرفته سالیدورک و احیانا اباکوس و با تدریس خودتون و تهیه کنیم. ممنون میشم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.