چطور نرم افزار سالیدورک را فرا بگیریم؟

یادگیری هر نرم افزار از جمله نرم افزار سالیدورک نیاز به طی کردن مسیر مشخصی دارد. در این گزارش سعی شده است در مصاحبه‌ای با مهندس همت آبادی سعی شده است نکات مهم و ضروری دریاگیری نرم افزار سالیدورک مورد بررسی قرار گیرد.

سالیدورکز به عنوان یکی از سریع تربن نرم افراهای مهندسی است

 •  سلام، خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چه مدت مشغول تدریس نرم­افزارهای مهندس هستید؟

سلام، مهدی همت آبادی هستم. دانش‌آموخته مهندسی مکانیک و بخش اصلی از سابقه کاری‌ام را مشغول طراحی، تحلیل و ساخت تجهیزات مکانیکی بوده‌ام. تقریباً از سال ۱۳۸۷ تدریس نرم افزار را شروع کردم و تا به الان در مجموعه­‌هایی مثل، مجتمع فنی تهران، موسسه آموزش عالی نوین پارسیان، موسسه پارس پژوهان، جهاد دانشگاهی، دانشگاه امیرکبیر و  … تدریس داشتم. در طی این چند سال هم دوره ­های متعددی برای شرکت ­ها و واحدهای صنعتی برگزار کردم. تخصص اصلی من نرم ­افزار SolidWorks است و در مجموع بیش از ۵۰۰۰ ساعت تدریس نرم­ افزار داشتم. همچنین مؤلف مجموعه آموزشی گردویار SolidWorks مجموعه گردو هستم. از سال ۱۳۹۳ هم با تأسیس آکادمی مهندسی ایده و سایت IranIDEA.net کار آموزش را به شکل مستقل شروع کردم.

 

 •  آقای همت آبادی با توجه به این که تخصص شما نرم افزار SolidWorks است، پیشنهاد می‌کنید دانشجویان از چه ترمی یادگیری این نرم­ افزار را شروع کنند؟

خوب طراحی برای اکثر رشته­ های مهندسی مخصوصاً مکانیک، هوافضا، عمران و… از ابزارهای ضروری به شمار می‌آید برای همین در ترم اول همه باید درس نقشه‌کشی را اخذ کنند. دقیقاً از همان ترم و همراه با یادگیری نقشه‌کشی می­توانند آموزش نرم ­افزار سالیدورک را شروع کنند.

 

 •  پس تنها پیش‌نیاز برای یادگیری نرم افزار سالیدورک درس نقشه ­کشی است؟

بله، هر شخصی تنها با آگاهی از اصول نقشه‌کشی می‌تواند یادگیری سالیدورک را شروع کند. البته آشنایی با تجهیزات مکانیکی همانند بیرینگ و چرخ‌دنده و … می‌تواند موثر باشد.

 

 • جناب همت آبادی یک سؤال اساسی تر، اصلاً چرا دانشجویان مهندسی باید نرم افزار سالیدورک را یاد بگیرند؟

به عنوان یک مهندس آن هم در زمینه ­هایی مثل مکانیک و هوافضا، توانایی مدل‌سازی و ایجاد مدل‌های هندسی یکی از ضروری‌ترین قابلیت‌های است. البته هیچ وقت بطور مطلق نمی‌توان گفت، چرا که ممکن است شخصی روی شبیه­ سازی دینامیکی کار کند و تقریباً هیچ نیازی به مدل‌سازی نداشته باشد. ولی به عنوان اولین مهارت نرم افزاری، یادگیری سالیدورک می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد، چرا که نرم افزار سالیدورکز نسبتاً ساده است و محیط کاربر پسند دارد.

 

 • آقای همت آبادی برای یادگیری شما چه مسیری را پیشنهاد می‌کنید؟ کتاب؟ کلاس؟ یا …

من خودم برای یادگیری هیچ نرم افزاری کلاس نرفته‌ام ولی این روش را پیشنهاد نمی‌کنم، زیرا می‌تواند بسیار زمان‌گیر باشد. برای آشنایی با مراحل یادگیری نرم افزار سالیدورک در سایت iranidea.net موضوعی با عنوان “سیر مطالعاتی نرم افزار سالیدورک” نوشته‌ام که با سرچ همین عبارت (سیر مطالعاتی نرم افزار سالیدورک) در google می‌توانند آن را مطالعه کنند. بطور خلاصه اول از همه پیشنهاد من یک کلاس حضوری است، زیرا کلاس می‌تواند در مناسب‌ترین زمان، بهترین حجم اطلاعات را منتقل کند. در انتخاب کلاس به مدرس، طول دوره و سرفصل‌ها توجه شود. بعد از کلاس مجموعه آموزشی مولتی‌مدیای گردویار را توصیه می‌کنم. در این مجموعه تقریباً تمام مباحث دوره مقدماتی پوشش داده شده است. این مجموعه با نرم افزار سالیدورک ۲۰۱۴ ضبط شد ولی در ادامه، یک فصل سالیدورک ۲۰۱۵ به آن اضافه شد. در حال حاضر در آکادمی مهندسی ایده در حال ضبط ویدئوها سالیدورک ۲۰۱۶ هستیم که به زودی در سایت iranidea.net در دسترس خواهد بود. بعد از این موارد کتاب آموزش SolidWorks مهندس جعفری رو پیشنهاد می‌کنم. این کتاب چاپ انتشارات آفرنگ است که با نام تجاری مثلث نارنجی وارد بازار شده ست. هرچند که آخرین نسخه نرم افزار که در این کتاب توضیح داده شده است سالیدورک ۲۰۰۴ است ولی هنوز مهندسی نرم افزار را بخوبی می‌توان در این کتاب فراگرفت. در ادامه هم کتاب دکتر جمشیدی از انتشارت عابد را پیشنهاد می‌کنم که بیشتر زمینه تمرینی دارد. البته کتاب آموزش سالیدورکز آقای علمداری که چند سالی است در مجموعه نگارنده دانش به چاپ رسید است هم یکی از بهترین منابع یادگیری سالیدورک است. بعد از این موارد توصیه می‌کنم به سایت‌هایی همانند grabcad.com و iranidea.net هم جهت برداشتن موضوعات تمرینی و پروژه‌ای سر بزنند. این تمرینات باعث یادگیری عمیق‌تر موضوعات خواهد شد.

 

 • آقای همت آبادی، شما پیشنهاد می‌کنید بعد از سالیدورک چه نرم افزاری را شروع کنند؟

در ویدئو مسیر راه مهندسی مکانیک این موضوع را بطور کامل توضیح دادم که می‌توانند آن را در سایت iranidea.net و یا آپارات مشاهده کنند. اول از همه پیشنهاد می‌کنم یادگیری یک نرم افزار مدل‌سازی را تا سطح حرفه‌ای ادامه دهند، چه سالیدورک، چه کتیا و چه Inventor. بعد از این که نرم افزار مدل‌سازی را بطور کامل یاد گرفتید، می‌توانید سایر نرم افزارهای مدل‌سازی را در حد آشنایی کار کنید، مخصوصاً اگر تمایل دارید در ایران مشغول کار شوید. در کنار نرم افزار مدل‌سازی، باید یک نرم افزار تحلیل همانند نرم افزار ANSYS یا ABAQUS را فرا بگیرید. در کنار اینها، یک زبان برنامه‌نویسی، مخصوصاً در تحصیلات آکادمیک می‌تواند بسیار ضروری باشد که من نرم افزار MATLAB را پیشنهاد می‌کنم. اگر هم به مجموعه‌های ساخت و تولید علاقه دارید بهتر است دوره‌های CNC و نرم افزا PowerMILL را از دست ندهید.

 

 • جناب همت آبادی، آیا این نرم افزار به تنهایی برای اشتغال کافی است؟ یا در کنار آن نیاز می‌شود موارد دیگری هم فرا گرفت؟

تجربیات کاری این چند سال به من نشان داده که تسلط بر یک نرم افزار به تنهایی نمی‌تواند در استخدام گزینه قابل اتکا باشد. البته هستند واحدهایی که فقط یک مدل‌ساز و نقشه‌کش نیاز دارند، ولی باید توجه داشته باشید که معمولاً چنین مشاغلی حقوق پایین دارند و معمولاً جای زیادی برای پیشرفت در آنها وجود ندارد. برای اینکه بتوان یک شغل مناسب داشت علاوه بر نرم افزار سالیدورک نیاز به مواردی همانند یک نرم افزار تحلیلی هم می‌باشد. علاوه بر این‌ها باید دوره هایی تئوری هم دیده شود. مثلاً شناخت تجهیزات مکانیکی در زمینه تخصصی، آشنایی با استانداردها، تلرانس‌های هندسی و ابعادی، کاتالوگ خوانی و … هر دانشجو با ترکیبی از این مهارت‌ها می‌تواند با اطمینان وارد فضای کار شود. بنابراین علاوه بر دروس دانشگاهی و نرم افزارهای مهندسی، بهتر است به دوره های کاربردی و عملیاتی هم توجه شود زیرا اکثر این نوع دوره‌ها می‌تواند شما را در رده‌های بالای شغلی قرار دهد.

 

 • آقای همت آبادی، بعد از حضور در کلاس، برای تثبیت یادگیری چه راهی را پیشنهاد می‌کنید؟

اجازه بدهید این سؤال شما را کمی کامل‌تر کنم؛ در زمان یادگیری نرم افزا سالیدورک و بعد از آن چه باید کرد؟ در زمان آموزش و در طی کلاس، اول از همه جا نماندن از کلاس باید مد نظر قرار گیرد. معمولاً پیشنهاد می‌کنم، به ازا هر یک ساعت از کلاس مدل‌سازی سالیدورک، تا جلسه آینده باید ۳ ساعت تمرین انجام شود. پس اگر در یک کلاس چهار ساعته شرکت می‌کنید، تا جلسه آینده باید حداقل ۱۲ ساعت تمرین کرده باشید. تنها با این تمرینات و مرور مباحث آموزشی می‌توان از صحت انجام فرایند آموزش اطمینان حاصل کرد. بعد از این در طی آموزش نرم افزار سالیدورک، حتماً پروژه پایانی دوره را جدی بگیرید. زیرا بخش زیادی از زمان آموزش نرم افزار سالیدورک، مبحث محور است در حالی که در زمان انجام پروژه و کار واقعی، شما باید از کل دانش خود استفاده کنید و در انتخاب نمایه‌های مدل به تنهایی تصمیم بگیرید. به همین خاطر در دوره‌های آموزش سالیدورک، همیشه بر انجام پروژه انتهای دوره توجه زیادی داریم.

بعد از پایان دوره سالیدورک هم فرایند تثبیت آموخته‌ها آغاز می‌شود. اگر بعد از آموزش در جایی استخدام شدید که مستقیماً کار با نرم افزار سالیدورک بود که فرصت عالی بدست آورده‌اید. در غیر این صورت پیشنهاد می‌کنم تمرینات مونتاژی و پروژه‌ای انجام دهید. برای این کار روش‌ها و منابع مختلفی وجود دارد. مثلاً می‌توانید از بخش تمرینات دو بعدی و سه بعدی و تمرینات مونتاژ سایت iranidea.net استفاده کنید. هر چند وقت یکبار –مثلاً یک موضوع در هر ماه- یک مجموعه را انتخاب کنید و از ابتدای فرآیند مدل‌سازی تا مونتاژ و ایجاد نقشه‌ را در آن پیاده کنید. به این ترتیب می‌توانید از رسوب اطاعات مطمئن شوید.

 

 • نسخه و ورژن نرم افزار سالیدورکز معمولاً خیلی با هم متفاوت است؟

معمولاً نسخه‎های متوالی نرم‌افزار تغییرات بنیادی ندارد، مگر هر چند سال یکبار، تغییرات اساسی در ساختار نرم افزار سالیدورک ایجاد می‌شود که بیشتر اضافه شدن چند دستور یا تغییرات در محیط گرافیکی است. البته در نسخه سالیدورک ۲۰۱۶، گرافیک نرم افزار به شکل کامل تغییر کرد. من پیشنهاد می‌کنم که همیشه آخرین نسخه نرم‌افزار سالیدورکز را نصب نمایید. زیرا که معمولاً تغییرات ایجاد شده در راستای ساده شدن کار با نرم افزار سالیدورک است.

 

 • اسم دقیق نرم افزار چیست؟ شما از چند اسم مختلف استفاده کردید.

این هم برای خود موضوع جالبی است. اسم درست این نرم افزار به زبان انگلیسی SolidWorks است. اگر بخواهم با دقت بیشتری بگویم، پیوسته، با S و W بزرگ، Solid به صورت توپر (Bold) و s آخر هم فراموش نشود. ولی در فارسی اسم این نرم افزار SolidWorks را به حالت‌های مختلف می‌گویند و می‌نویسند. مصطلح‌ترین حالت، سالیدورک است که در کنار آن سالید و سالیدورکز هم دیده می‌شود. فقط نکته مهم استفاده از نام نرم افزار در رزومه است، حتماً بصورت نرم افزار SolidWorks با همین ترکیب ظاهری نوشته شود. به عنوان کسی که چندین سال در مجتمع فنی تهران مسئول گزینش اساتید گروه مکانیک بود، به رزومه‌هایی برخورد می‌کردم که مراجع، ادعای تدریس نرم افزار سالیدورک داشت ولی هنوز نام نرم افزار را نمی‌توانست به درستی بنویسد. دلیل این که من از اسامی مختلفی در طی گفتگو استفاده کردم همین استفاده رایج از نام غلط است.

 

 • جناب همت آبادی آیا مورد دیگری وجود دارد که بخواهید در انتها بگویید؟

اول ممنون از نشر ایده بنیان بابت این مصاحبه. نکات مهم را خودتان پرسیدید، فقط اجازه بدهید یک بار دیگر اهمیت تکرار و تمرین را در یادگیری نرم افزار سالیدورک گوش زد کنم و این که هر دانش پذیری فقط در سایه تمرین و تکرار می‌تواند به نرم افزار مسلط شود. در مجموعه iranidea.net تمرینات مختلفی در این زمینه وجود دارد. همچنین یک خبر هم دارم که به امید خدا تا چند ماه آینده کتاب آموزش سالیدورک من وارد باز می‌شود که همراه با آن شاهد چاپ کتاب تمرینات کاربردی مدل‌سازی در نرم افزار سالیدورک خواهیم بود. در آموزش‌ها سعی شده است بجای شرح بی روح دستورات، از تمرینات مختلف استفاده شود و دستورات مختلف در جریان ایجاد یک مدل آموزش داده شود. تا به الان از نسخه سالیدورک ۲۰۱۶ برای نگارش کتاب استفاده کردم ولی اگر نسخه سالیدورک ۲۰۱۷ تا قبل از چاپ کتاب به راحتی و تست شده در اختیار باشد، احتمالاً یک فصل را هم در مورد آن می­نویسم.

9 نظر

 1. با سلام خدمت استاد همت آبادی عزیز
  بنده کارشناسی مکانیک سیالات دارم و از دوره دانشجویی تا یک سال بعد از فارغ التحصیلی که الان باشه بیشتر تلاشم رو روی تاسیسات ساختمانی گذاشتم ولی الان بازار کار ساختمان اصلا خوب نیست و افراد با سابقه بالا هم بیکارن
  چند وقتی هست که تصمیم گرفتم با یاد گرفتن نرم افزار های قطعه سازی و دیدن دوره های cnc فیلد کاریم رو عوض کنم
  با تجه به مطلبی که در مورد اشتغال در بالا گفتید میخواستم نظرتون رو بپرسم که این کار درست هست یا نه؟
  دوره مقدمتای catia رو هم دیدم ولی یه جا برای کار رفتم اینونتور میخواست. کلادچار یه سردرگمی بزرگی شدم
  ممنون میشم یه راهنمایی بنده رو کنید.
  ضمنا ویدئو مسیر راه مهندسی مکانیک رو هم پیدا نکردم:(
  با تشکر

 2. ابوالفضل مهرشاد

  سلام بر مهندس همت آبادی
  بیان بی نظیر شما در یادگیری نرم افزار سالید ورکز مقدماتی از شرکت گردویار به شدت مورد استقبال من و امثال من که در شهرستان هستم قرار گرفت و بسیار مشکل است که در کلاسهای حضوری شما افتخار کسب دانش این مقوله را داشته باشم لذا از شما ملتمسانه درخواست میکنم به همان سبک و سیاق آموزش مقدماتی گردویار در یک دیسک دیگر اما این بار مجموعه ی پیشرفته سالید ورکز ۲۰۱۷ رامنتشر کنید.
  سپاسگزار عنایات شما!

  • سلام. خوشحالم که مجموعه آموزشی مقبول واقع شده و کاربردی بوده براتون.
   در حال حاضر مشغول تهیه پکیج جامع اموزش سالید هستم که شامل دوره مقدماتی (با کلی تغییرات نسبت به مجموعه گردویار) دوره چیشرفته و چند کتاب اموزشی و تمرینی میشه.
   امیدوارم هر چه زودتر اماده بشه و به دستتون برسه.

 3. جناب مهندس همت آبادی اسم صحیح نرم افزار سالیدورکس است نه ز
  اینو میتوانید از یک معلم زبان انگلیسی بپرسید وقتی workجمع بسته می شود.s به صورت س تلفظ می شود نه ز

  • کاملا حق با شماست و نیازی به پرسیدن از مدرس زبان نیست.
   من هم تمام سعیم این بوده که در این متن این اشتباهات رو متذکر بشم. شما اگر عبارت سالیدورکز رو هم سرچ بکنید میتونید کلی لینک پیدا کنید.
   در هر حال ممنون از موردی که فرمودین. ادرس ایمیلتون معتبر نبود وگر نه دوست داشتم در این مورد بیشتر با شما صحبت کنم.

 4. محسن کلانتری

  سلام مهندس همت ابادی
  کتاب سالید ورکز و نرم افزارهای اموزشی دوره مقدماتی و پیشرفته چه زمانی اماده میشه؟
  ایا کلاس دوره مقدماتی سالیدورکز برای بهمن و اسفند ۹۶ برگذار میشه؟

 5. سلام اقای مهندس
  پکیج جامع اموزش سالید چه زمانی اماده می شود ?(کتاب ها و فیلم اموزش نرم افزار)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.