کارافرینانی که ترک تحصیل کردند

هنگامی که می‌توانی مشغول انجام کاری باشی، چرا وقت را صرف مطالعه آن کنی؟ این جمله­ای است که یک دانشجوی کامپیوتر دانشگاه استنفورد در جلسه مصاحبه شغلی شنید. مصاحبه کننده مارک زاکربرگ بود.

یادگیری بدون دانشگاه

بر اساس The Facebook Effect فقط چند ماه قبل از هنگامی که مارک زاکربرگ در عرض ۵ دقیقه تصمیم گرفت که از ادامه تحصیل در هاروارد انصراف بدهد، او نیمی از راه را رفته بود. یادگیری خارج از مدرسه یک زمینه مشترک میان کارآفرینان است. لیست میلیاردرهایی که ترک تحصیل کرده­اند طولانی است. مایکل دل پس از سال اول از ادامه تحصیل در دانشگاه تگزاس انصراف داد بدون اینکه به والدینش اطلاع بدهد. لری الیسون ۲ مرتبه پس از مرگ مادرش ترک تحصیل کرد. بیل گیتس ۳ سال در هاروارد دوام آورد. او به اندازه­ای که فارق‌التحصیل شود واحد گذرانده بود اما این کار را نکرد. پس از اینکه در یک مجله درباره کامپیوترهای جدید خواند تصمیمش را درباره ترک تحصیل گرفت: “ما نگران بودیم که اگر صبر می‌کردیم ممکن بود شخص دیگری ما را در این زمینه شکست دهد. این تصمیم سختی بود و می‌دانم که والدینم نگرانی‌های خودشان را داشتند. و من کسی را ترغیب به ترک تحصیل نمی‌کنم اما زمان نشان داد که برای من تصمیم درستی بود”. او ۳۲ سال بعد مدرک (افتخاری) هاروارد را دریافت کرد. حداقل نیازی نبود تا یکسال دیگر شهریه دانشگاه را پرداخت کند.

این‌گونه نیست که تمامی افراد یک روز پس از ترک تحصیل یک شرکت بزرگ را بنیان‌گذاری کنند. برخی هیچ برنامه­ای نداشتند. بطور مثال استیو جابز به دلیل اینکه هزینه تحصیل بسیار زیاد بود ترک تحصیل کرد. به محض اینکه ترک تحصیل کرد در کلاس­های رایگان مشغول به یادگیری شد. و اینگونه بود که به عنوان مثال خوشنویسی را آموخت. والدین حقیقی استیو جابز از والدینی که سرپرستی او را بعهده گرفته بودند قول گرفته بودند که او فارق التحصیل دانشگاه شود، هرچند که تاثیری نداشت.

البته بعضی والدین می‌توانند ترک تحصیل فرزندان خود را پیش بینی کنند. دکتر زاکربرگ یکی از این والدین بود. او می‌دانست که پسرش مارک ترک تحصیل خواهد کرد.

امروزه یک مدرک دانشگاهی برای یک فرد آمریکایی بعد از کسر تمامی هزینه­های مستقیم و غیر مستقیم ۳۶۵۰۰۰ دلار ارزش دارد. برای زنان، که هنوز درآمد کمتری از مردان دارند، این مبلغ به ۱۸۵۰۰۰ دلار کاهش می­یابد. اگر مردد هستید که از لحاظ اقتصادی ترک و یا ادامه تحصیل برای شما چگونه خواهد بود، کاری که باید انجام دهید ای انست که این ارقام را با مبلغی که برای تحصیل هزینه می‌کنید مقایسه کنید.

اگر می‌خواهد در مورد افرادی که نام آنها در تصویر فوق آمده اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده نمایید:

2 نظر

 1. هر جای که مدرک گرای باشد و زمان معنی نداشته باشد و تجربیات بی ارزش بحساب بیاد مساویست با در جا زدن!!!

 2. درود به همه دوستان
  من سال آخر لیسانسم داخل جو و اپیدمی ادامه تحصیل قرار گرفتم و کلاس کنکور رفتم و یه دانشگاه دولتی فوق قبول شدم، وقتی ترم های رو سپری می کردم، اون موقع بود که کم کم داشتم می قهمیدم واقعا چیزایی که از مدیران برجسته و ثروتمند کمپانی ها و برندهای تاپ جهان می گن، همه درسته، ادامه تحصیل بعد از لیسانس فقط جهت ارضای علایق و کار پژوهش و آکادمیک، یا نهایتا تدریس یه مشت مطالب تئوری محضه!
  پس دوستانی که مثل من روحیه شون کارآفرینی، پویایی و رشد و ثروته، پیشنهاد می کنم وقت خودشونو با ادامه تحصیل (بعد از لیسانس) هدر ندن…
  بجاش دانش مدیریت کسب کنید و تجربه مدیریت توی فیلد خودتونو پیدا کنید.
  من مهندس عمرانم، ولی آیا من قراره فنداسیون رو اجرا کنم یا اکیپ اجرایی؟!؟!؟
  من قرار این اکیپو رهبری کنم، پس بهتره مدیریت اجرایی رو مسلط باشیم تا بتن ریزی!!!
  با تشکر از مجموعه idea

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.