کارگاه تمرینات کاربردی MATLAB

متفاوت‌ترین دوره آموزشی MATLAB

banner-f

مقدمه و هدف کارگاه MATLAB

حتماً تجربه حضور در کلاسه‌هایی را داشتید که تمرکز آموزش، حول محور مباحث بوده است. البته برخی از موارد آموزشی، با توجه به ساختار خود، مبحث محوری را می‌طلبند. ولی همواره آموزش کامل در سایه پروژه محوری و ترکیب موارد آموزشی در قالب یک مجموعه تکمیل کننده و مهم‌تر از آن، تثبیت کننده آموزش است، مخصوصا در دوره‌هایی همانند MATLAB این تثبیت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

به همین خاطر تصمیم به برگزاری دوره‌ای با محوریت تمرین و پروژه در نرم‌افزار MATLAB گرفتم. هدف از کارگاه MATLAB، آموزش گام به گام حل، از پیاده سازی روابط ریاضی از فیزیک مسئله، تا نوشتن برنامه و بحث بر سر خروجی‌ها است.

مخاطبین

این کارگاه مخصوص رشته خاصی نیست؛ مکانیک، برق، عمران، هوافضا، صنایع، ریاضی، فیزیک و ... همگی می‌توانند مخاطب اصلی این کارگاه باشند.

پس اگر MATLAB را آموزش دیده‌اید و می‌خواهید آموزش شما کامل شود، اگر مدتی است از فراگیری MATLAB گذشته است و می‌خواهید مطالب را مرور و تثبیت کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم در این کارگاه با من همراه باشید.

برای این دوره نیازی به دانستن روش­های عددی و یا مباحث محاسبات عدد نمی‌باشد، تنها کمی آشنایی با مباحث MATLAB برای حضور در کلاس کافی است.

سر فصل

در این کارگاه هدف حل نمود ۵ مثال به سبک زیر در MATLAB است:

  1. محاسبه انتقال حرارت دوبعدی در یک صفحه مستطیلی

در این بخش هدف حل نمودن معادله دیفرانسیل به سبک:

01است. حال این مسئله را برای هندسه زیر حل می‌کنیم:

02در حل از دو روش صریح و ضمنی استفاده خواهد شد. به این ترتیب می‌توان نتایجی همانند شکل زیر را از آن استخراج نمود:

03البته در زمان حل، حتماً این فلوچارت را هم با هم بررسی خواهیم کرد.

04

 

  1. حل معادله دیفرانسیل معمولی مرتبه ۲ از نوع مقدار اولیه

در این تمرین، سعی می‌کنیم معادله دیفرانسیل را توسط روش‌های عددی اویلر اصلاح شده، رانجه-کودتای مرتبه ۴، ادامز-مولتن و میلن است. برای این منظور از هندسه‌ای همانند شکل زیر برای استخراج یک معادله دیفرانسیل استفاده می‌کنیم.

آخر هم می‌توانیم نمودارهایی همانند شکل زیر را برای مقایسه روش‌های مختلف رسم کنیم.

06البته برای هر روش سعی می‌کنیم الگوریتمی همانند طرح زیر رسم کنیم.

07

  1. حل دستگاه معادلات

برای ساختن یک دستگاه معادلات، ابتدا از هندسه‌ای به سبک دیسک دوار استفاده می‌شود و با استفاده از روش اجزا محدود، ماتریس سختی را استخراج می‌کنیم.

08

حال به روش‌های گاوس، LU، ژاکوبین و گوس سایدل  با حل دستگاه معادلات، جابجایی در گره‌های مختلف محاسبه و همانند زیر قابل رسم خواهد بود.

09

در این مثال هم الگوریتم زیر بررسی خواهد شد.

10

  1. حل معادله غیرخطی

در این مثال ابتدا دیسکی همانند شکل با یک ترک در مرز دو ماده، در نظر گرفته و معادله زاویه رشد ترک از آن استخراج می‌شود. این خروجی به صورت یک معادله با ترم‌های غیرخطی است.

11

در این مسئله از روش نیوتن و مولر برای حل استفاده می‌شود. البته در این مرحله نیز حتماً فلوچارت‌ها رسم خواهد شد.12

 

  1. حل اجزا محدود

در این مرحله، هدف بررسی تنش و جابجایی در مخروط ناقصی همانند شکل زیر است. البته در این حالت روابط به کلی پیاده سازی یا ساده­سازی شده و سپس وارد فضای اجزا محدود می‌شویم. در این فضا ماتریس سختی ساخته شده و با حل آن میتوان جابجایی نقاط مختلف را محاسبه نمود.

13

مدت و زمان کارگاه

طول کارگاه ۸ ساعت می­‌باشد که در دو جلسه ۴ ساعته برگزار خواهد شد.

جلسه اول: جمعه ۱۳۹۵/۰۵/۲۹ ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۲:۰۰

جلسه دوم: جمعه ۱۳۹۵/۰۶/۰۵ ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۲:۰۰

هزینه کارگاه و نحوی ثبت نام

هزینه کارگاه ۹۵ هزار تومان است که در صورت ثبت نام تا ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه مورخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۶ از تخفیف ویژه ثبت نام می­‌توانید استفاده کرد و با ۷۷ هزار تومان ثبت نام کنید. دانشجویان دوره‌های قبلی کلاس‌های ما می‌توانند با کد تخفیف و پرداخت مبلغ ۶۸ هزارتومان ثبت نام کنند.

ثبت نام آنلاین

ثت نام فقط و فقط بصورت انلاین انجام خواهد شد. برای این منظور فقط داشتن کارت بانکی با رمز دوم کافی است. برای ثبت نام از لینک زیر استفاده نمایید. برای ثبت‌نام می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

نشانی: میدان فاطمی، روبروی مترو جهاد  (یک روز قبل از برگزاری محل کارگاه برای شما ارسال خواهد شد.)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.