کار با Weldments Profile در سالیدورک

اهمیت محیط Weldmentsدر سالیدورک

محیط Weldments مخصوص ایجاد سازه‌های فلزی همانند Structure یک دستگاه یا بدنه یک جرثقیل است. معمولاً در آموزش سالیدورک این مبحث در گروه پیشرفته دسته‌بندی می‌شود. بدلیل این دسته‌بندی معمولاً آموزش این مبحث مغفول می‌ماند. همیشه در انتهای دوره‌ی مقدماتی سالیدورک، مهم‌ترین سؤال دانش‌پذیران، انتخاب دوره بعدی است. با وجود این که اکثر دانش‌پذیران تمایل به فراگیری یک نرم‌افزار جدید مثل اینونتور یا کتیا را دارند، ولی پیشنهاد قطعی من گذراندن دوره پیشرفته سالیدورک است. البته این پیشنهاد برای تمام دوره‌ها مدل‌سازی مقدماتی SolidWorks، CATIA و Inventor داده می‌شود که بعد از دوره مقدماتی، حتماً دوره پیشرفته همان نرم‌افزار را طی کنند. حتی اگر شرایط مناسب برای گذراندن این دوره برای شخصی وجود نداشته باشد، پیشنهاد می‌کنم که در سالیدورک حداقل دو مجموعه Weldments و Sheet Metal را حتماً فرابگیرند. دلیل اصلی هم میزان کاربرد این دستورات در محیط‌های صنعتی است. بی‌شک برای طراحی هر دستگاه حداقل به یک شاسی و یا یک کاور نیاز دارید. با این رویکرد، در یک سلسله از آموزش‌ها، آموزش مجموعه Weldments را درiranidea.net قرار می‌دهم.

نحوی پوشه بندی بخش Weldments Profile

مهم‌ترین دستور بخش Weldments از سالیدورک، دستور Structural Member است. به کمک این دستور، پروفیل روی مسیر قرار داده می‌شود. همانند شکل ۱ این دستور دارای سه بخش اصلی Standard، Type و Size است. در بخش Standard به طور پیش فرض دو گزینه ansi inch و iso وجود دارد. در این حالت باید استاندارد اصلی نوع پروفیل‌ را انتخاب کرد. بعد از تعیین استاندارد، در بخش type باید نوع پروفیل را انتخاب کرد. مثلاً در این بخش می‌توان قوطی مستطیلی و مربعی، نبشی، تیر آهن، ناودانی و … را انتخاب کرد. در نهایت در بخش size باید اندازه سطح مقطع را انتخاب کرد. با توجه به type انتخاب شده، اعداد متفاوتی در این لیست وجود دارد. مثلاً برای قوطی مستطیلی اعدادی همانند ۶۰x40x2.6 وجود دارد که طول و عرض و ضخامت پروفیل است.

دستور Structural member در سالیدورک

همانند شکل ۲ اگر به گزینه‌های موجود در هر سه بخش دقت کنید، متوجه می‌شوید که تعداد آن‌ها خیلی محدود است. برای تکمیل این لیست، باید سایر استاندارد و اندازه‌ها را دانلود کرد.

سایز پروفیل در سالیدورک

قبل از دانلود، باید محل قرارگیری این مجموعه در سیستم عامل و نحوی ساختاربندی آن را بررسی کرد. از محلی که نرم‌افزار سالیدورک در آن نصب شده باید ادامه مسیر را دنبال کرد. بطور مثال در سیستم من، سالیدورک در درایو D ذخیره شده است. مسیر همانند زیر است:

D:\Program Files\SOLIDWORKS Corp\SOLIDWORKS\lang\english\weldment profiles

بعد از این مرحله، تقسیم‌بندی که در Structural Member گفته شد وجود دارد. این موارد در شکل ۳ نمایش داده شده است.

تقسیم بندی فولدر در Weldment از سالیدورک

بعد از مسیر بالا، تمام Standard موجود قرار دارد. اگر در این بخش یک فولدر جدید ایجاد کنید، این فولدر در سالیدورک در بخش standard از دستور Structural Member قرار می‌گیرد. اگر وارد یکی از استانداردها شویم، می‌توان انواع پروفیل‌های آن استاندارد را مشاهده کرد. در نهایت، تمام سایزهای موجود از پروفیل را می‌توان با پسوند sldlfp مشاهده کرد که مشخصه فایل‌های استاندارد Weldments است. بطور مثال در فولدر Standard در کنار iso و ansi inch یک فولدر به نام iranidea ایجاد می‌کنم. سپس داخل این فولدر یک فولدر جدید با نام rack ایجاد می‌کنم. داخل این فولدر باید پروفیل با پسوند گفته شده را قرار دهیم. این موضوع در بخش بعد بررسی می‌شود. نتیجه این کار در Structural Member همانند شکل ۴ است.

ایجاد فولدر جدید در Wldment از سالیدورک

برای دانلود کردن استاندارد جدید از Task Pane کنار محیط گرافیکی روی Design Library کلیک کرده و وارد SolidWorks Content شوید. برای این کار حتماً باید دستگاه شما به اینترنت متصل باشد. سپس روی فولدر Weldments کلیک کنید. به این ترتیب در پایین همین صفحه انواع استانداردها قرار دارد. برای دانلود کردن، دکمه ctrl را نگه‌داشته و روی هر استاندارد مثلاً ISO کلیک کنید. در این صورت نرم‌افزار سالیدورک مسیر ذخیره کردن این فایل را از شما می‌خواهد. این مسیر را همان مسیر معرفی شده در بالا قرار دهید و سپس دکمه Select Folder را بزنید. تقریباً حدود ۶Mb حجم فایل ISO است.

دانلود پروفیل‌های استاندارد ISO در سالیدورک

بعد از دانلود، وارد فایل انتخاب شده شوید. فایل بصورت zip است. روی آن کلیک راست کنید سپس گزینه Extract Here را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که فایل iso که از قبل در سیستم وجود داشته را پاک کنید.

قرار دادن فولدر استاندارد در سالیدورک

به این ترتیب استاندارد ISO کامل در سیستم شما قرارمی‌گیرد. مجدداً اگر وارد دستور Structural Member شوید همانند ویدیو آموزش سالیدورک زیر خواهد بود. در مورد لیست موجود در بخش size، در نسخه‌های قبلی تقسیم‌بندی بر اساس عدد سمت چپ اندازه بود. به همین دلیل ممکن بود پروفیل با سایز ۴۰x40x2.5 پایین‌تر از پروفیل با سایز ۱۲۰x60x3.6 باشد. در SolidWorks2018 این تقسیم‌بندی اصلاح شده و بر اساس اندازه پروفیل‌ها از کوچک به بزرگ لیست شده است.

ایجاد Weldments Profile جدید در سالیدورک

تا به اینجا نحوه‌ی دانلود استانداردهای موجود در سالیدورک را فراگرفتیم. در ادامه نحوی ایجاد پروفیل جدید را آموزش می‌دهیم. فرض کنید شما در زمینه تولید rack برای سیم‌کشی هستید و می‌خواهید سطح مقطع‌های مختلف rack را به عنوان مجموعه استاندارد تعریف کنید و برای تولید نقشه rack در یک فضا توسط سالیدورک از آن استفاده کنید و یا در اختیار مشتری قرار دهید. برای این منظور یک Part جدید باز کنید. وارد محیط Sketch از صفحه Front شوید. سطح مقطع مورد نظر را رسم کنید. و در نهایت از محیط Sketch خارج شوید. در آینده در مورد نقطه اتصال پروفیل صحبت خواهیم کرد. فعلاً اگر نیاز به نقطه اتصالی غیر از Origin داشتید، با دستور Point در محیط Sketch نقطه قرار دهید.

سطح مقطع پروفیل در سالیدورک

از محیط Sketch خارج شوید. سپس از مسیر File>>Save as طرح رسم شده را ذخیره کنید. همانند شکل زیر، محل ذخیره شدن را مسیر ایجادشده در قسمت قبلی داخل فولدر rack قرار دهید. از بخش Save as Type گزینه Lib Feat Part (*.sldlfp) را انتخاب کنید و نام را بر اساس سایز طرح رسم شده مثلاً ۱۰۰x50x1 انتخاب کنید. بعد از ذخیره شدن، شکل Sketch در نمودار درختی تغییر کرده و همانند شکل زیر خواهد شد.

ذخیره کردن پروفیل جدید در سالیدورک

حال اگر از Structural Member  در بخش Standard مورد iranidea و در بخش Type گزینه rack را انتخاب کنید، در بخش size می‌توان اندازه‌ی ایجادشده را انتخاب کرد. نتیجه همانند شکل زیر است.

weldment جدید در سالیدورک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.