دو نکته اصلی قبل از انتقال فایل Assembly به Drawing

هدف از ساخت نقشه از مجموعه مونتاژ در SolidWorks

نکته که در این بخش روی آن تمرکز می‌کنیم، فقط مربوط به نرم‌افزار SolidWorks نیست. در واقع در هر نرم‌افزاری همانند CATIA، Inventor و … این رویکرد وجود دارد.

در مرحله طراحی‌ شما قطعات را بصورت مجزا طراحی می‌کنید (البته مفهومی با عنوان طراحی از بالا به پایین و طراحی از پایین به بالا وجود دارد که موضوع مطرح شده فقط قسمتی از آن است). در این حالت امکان بروز خطا در انتخاب اندازه‌ها وجود دارد. مثلاً فرض کنید هدف طراحی کردن یک بلوک برای نگهداشتن یک یاتاقان است. در این حالت حتماً باید مواردی همانند قطر یاتاقان و شعاع گوشه‌های آن حتماً با قطعه طراحی شده چک شود. بهترین ابزار در این حالت محیط Assembly است. در محیط مونتاژ، قطعات را کنار هم قرار داده و می‌توان اندازه‌های قطعات کنار هم را بررسی و از مطابقت اندازه‌ها اطمینان پیدا کنیم.

هدف دوم از کار در محیط Assembly از SolidWorks، بررسی درجات آزادی و قابلیت حرکتی مجموعه‌ها می‌باشد. فرض کنید هدف شما طراحی یک وسیله برای قرار دادن بیماران خاص از روی ویلچر بر روی تخت بیمارستان است. بعد از طراحی، نیاز داریم که بطور کامل حرکت لینک‌ها را بررسی کنیم و تا از پوشش دهی کامل مسیر اطمینان پیدا کنیم.

بطور خلاصه دو هدف اصلی وجود دارد، بررسی اندازه‌ها و بررسی درجات آزادی و حرکت. در ادامه سعی دارم روش بررسی این دو موضوع و روش استفاده از آن در SolidWorks را آموزش دهم.

دستور Interference Detection در SolidWorks

دستور Interference Detection همانند شکل زیر در زبانه Evaluate قرار دارد. همانطور که می‌دانید، دستورات این مجموعه باعث ایجاد تغییرات در مدل نمی‌شوند. بلکه هدف آنها ارزیابی و گرفتن خروجی‌ از مدل است.

evaluate toolbar in SolidWorks

با اجرای این دستور، پنجره‌ای همانند شکل زیر باز می‌شود. در بخش Selected Components بطور پیش فرض کل مجموعه مونتاژی انتخاب شده است. بهتر است همیشه برخورد در کل مدل چک شود، مگر یک حالت؛ در صورتی که مجموعه مونتاژ شما شامل چندین زیر مجموعه مونتاژی دیگر (sub-Assembly) باشد. شاید مثال خوب برای این موضوع خودرو باشد. در طراحی خودرو، احتمالاً مجموعه‌ها بطور مجزا طراحی شده و روی هم مونتاژ شده‌اند. مجموعه موتور با تمام بخش‌های آن طراحی شده و تمام طلاقی‌های آن چک شده است. از طرفی مجموعه گیربکس هم بطور مجزا مونتاژ شده و تمام برخوردهای آن گرفته شده است. حال هر دوی این مجموعه‌ها وارد محیط مونتاژ SolidWorks می‌شوند. در این صورت نیاز نیست برخورد بین تمام موضوعات چک شود. بلکه تنها کافی است بین قطعاتی از موتور و گیربکس که هم قید خورده‌اند این کار انجام شود. در این صورت در بخش Selected Components تنها همین قطعات را از محیط گرافیکی انتخاب کنید. بعد از این مرحله‎‌، دکمه Calculate را بزنید.

interference detection in SolidWorks

بعد از انجام محاسبات، در بخش Results، برخورد بین قطعات به همراه حجم برخورد مشخص می‌شود. این فهرست بر اساس بزرگ‌ترین حجم برخورد است. اگر روی هر مورد از این فهرست کلیک کنید، قطعات را در محیط گرافیکی نمایش می‌دهد. اگر در مجموعه مونتاژی خود پیچ و مهره دارید، احتمالاً تعداد زیادی از این موضوعات مربوط به این قطعات می‌باشد. این موضوع در آموزش طراحی پیچ و مهره توضیح داده شده است. اگر خواستید این فهرست کمی مختصر شود، می‌توان از بخش Option گزینه Create Fastener Folder را فعال کنید. به این ترتیب در بخش Results تمام اتصالات پیچ و مهره در یک فولدر قرار می‌گیرند. به این ترتیب می‌توان تمام برخوردها دیگر را مشاهده و اصلاح کرد.

interference results in SolidWorks

گزینه Collision Detection و کاربرد آن در SolidWorks

بعد از بررسی برخوردهای مجموعه، نوبت به بررسی برخوردها در زمان حرکت می‌رسد. در این بخش هدف حرکت دادن موضوعات در محیط مونتاژ SolidWorks و بررسی برخوردها در حین پوشش دهی مسیر حرکتی است. به حالت عادی در محیط Assembly از SolidWorks اگر با کلیک چپ موس قطعه‌ای را حرکت دهیم، دستور Move Components اجرا می‌شود و با درگ دکمه راست موس روی یک قطعه، دستور Rotate Components اجرا می‌شود. این دستورات همانند شکل زیر در نوار ابزار Assembly قرار دارند.

move component in assembly

دستور Move Component را اجرا کنید.. برای بررسی برخورد، از بخش Options گزینه Collision Detection را فعال کنید. در همین بخش برای تعیین بررسی محل برخورد، از بخش Check Between، گزینه All Components را فعال کنید تا برخورد بین تمام قطعات بررسی شود. مگر این که همانند آنچه در بالا گفته شد، مدل شامل sub-Assembly باشد. برای این که برخورد مشخص شود، از بخش Advanced Option گزینه Highlight Faces و Sound را فعال کنید. در این صورت در زمان برخورد، سطوح برخورد به رنگ آبی نمایش داده می‌شود. همچنین گزینه‌ Stop at Collision در بخش Options کمک می‌کند تا به محض وقوع برخورد، حرکت مجموعه متوقف شود. به این ترتیب با اجرای این دستور، با حرکت دادن مجموعه در مسیر مورد نظر می‌توان برخوردها را شناسایی کرد.

collision detection in assembly

جمع بندی

از آنچه این آموزش گفته شد، مشخص است که می‌توان توسط دستور Interference Detection و بخش Collision Detection از دستور Move Component در SolidWorks، انطباق قطعات و حرکت آنها را چک کرد. نکته نهایی ترتیب اجرای این دستورات است. بعد از تکمیل مدل و ایجاد مجموعه مونتاژی، ابتدا دستور Interference Detection را اجرا کنید. توسط این دستور تمام بخش‌هایی که با هم تلاقی دارند را شناسایی و مشکل آن را رفع کنید. سپس در دستور Move Component می‌توانید موضوعات را در حالتی که گزینه Stop at Collision روشن است حرکت دهید. از موضوعات با هم طاقی داشته باشند، اجرا این دستور به پیغام خطایی همانند شکل زیر همراه خواهد بود که در صورت تأیید آن، گزینه Stop at Collision غیر فعال خواهد شد.

stop at collision in Solidworks

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.