Cut List و روش ویرایش آن از نمودار درختی

کار با بدنه‌ها در Weldment Cut List

قبلاً در این مقاله در مورد آماده سازی Weldments و روش ایجاد Weldment Cut List توضیحاتی دادیم. در آن آموزش ذکر کردیم که تمام پروفیل‌های ایجاد شده بصورت Body در SolidWorks قرار دارند. همانند روی هر کدام از این موارد کلیک راست کنیم، همانند بدنه‌ها گزینه‌هایی برای مدیریت بدنه وجود دارد. در اینجا هدف آموزش این موارد، مخصوصاً عبارت Properties است.

ویرایش بدنه‌ها در بخش Weldment Cut List

اگر در محیط Part روی یکی از سرشاخه‌های بخش Cut List کلیک راست کنید، منوی همانند شکل زیر باز می‌شود. گزینه Isolate در بخش کار با بدنه‌ها آموزش داده شد. عبارت Exclude From Cut List باعث حذف شدن بدنه از جدول Cut list در محیط Drawing می‌شود.

weldment cutlist edit

ویرایش جدول پروفیل‌ها

گزینه Properties در ایجاد Cut list

گزینه مهم در این لیست Properties است. اگر روی این عبارت کلیک کنید، پنجره زیر باز می‌شود. موضوعات این پنجره در زبانه Cut List Summary توضیح ویژگی‌های هر عنصر است. در ستون سمت چپ همان موضوعات نمودار درختی در بخش Body اوره شده است. همانند همان‌جا عبارت Exclude From Cut List وجود دارد. در بخش سمت راست به ترتیب تمام ویژگی‌های پروفیل آورده شده است.

عبارت Length نشان‌دهنده‌ی طول پروفیل است. عبارت Angle1 و Angle2 تعین کننده زاویه برش دو سمت پروفیل در Weldment است. Description توضیحات پروفیل است که تعیین کننده نوع پروفیل و ابعاد سطح مقطع آن است. اگر برای پروفیل Material تعین شده باشد، جرم پروفیل مشخص می‌شود. معمولاً از این جرم برای برآورد اولیه قیمت استفاده می‌شود. در بخش Quantity هم تعداد پروفیل با این ویژگی تعیین شده است. در بخش Total Length هم طول کلی پروفیل با این ویژگی مشخص شده است.

weldment cut list properties

پنچره Properties

ستون آخر، عبارت Link است. به روشن بودن این گزینه‌ها، بخش Value/Text Expression بطور خودکار از ویژگی‌های SolidWorks خوانده می‌شود. برای تغیر این موارد می‌توان گزینه Link را خاموش کرد. تنها موردی که در این فهرست Link ندارد قسمت Description است. معمولاً اطلاعات این بخش خیلی کامل نیست و نیاز به تکمیل دارد. مثلاً برای پروفیل مربعی یا مستطیلی از سه عدد استفاده کرده است که ممکن است با اطلاعات نبشی اشتباه گرفته شود. در این بخش شاید نیاز باشد حروف اختصاری برای تعین نوع پروفیل استفاده کنید. مثلاً از Rec. Tube برای قوطی استفاده کنید.

بخش بعدی Properties Summary است. در این بخش همان اطلاعات قسمت قبلی وجود دارد. با این تفاوت این فهرست بر اساس نوع ویژگی‌ها است. مثلاً برای Length کل پروفیل‌ها در جدول وجود دارند.

Properties summary in SolidWorks Weldments

properties summary در weldment

آخرین بخش Cut List Table است. این جدول طرح کلی از جدولی است که در محیط Drawing بوجود خواهد آمد.

Cut List Table in SolidWorks

جدول Weldment در SolidWorks

بعد از انجام تمام ویرایش‌ها در این بخش مخصوصاً قسمت Description می‌توانید به کمک آموزش ایجاد Cut List به سادگی جدول پروفیل‌ها را ایجاد کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.