تبدیل مدل از Feature به Sheet Metal در SolidWorks

روش استفاده از Insert Bend در SolidWorks

در نسخه‌های قدیمی SolidWorks برای تولید مدل‌های ورق‌کاری، باید مدل توسط دستورات Feature طراحی می‌شد، سپس توسط معدود دستورات Sheet Metal، مدل به صورت Sheet Metal تبدیل می‌شد. به این ترتیب توسط روش‌هایی مثل K-factor می‌توانستیم گسترده ورق را در SolidWorks بدست آوریم. این روش با وجود اینکه قدیمی است، ولی هنوز کاربردهای مخصوص به خود را دارد. در این روش با استفاده از دستورات Fold و Unfold و ترکیب ان دستورات با دستورات تبدیلی، مدلی همانند شکل زیر تولید می‌شود. طرح‌هایی از این دست همانند توری و صافی‌های استفاده شده در فیلتر‌های آب و هوای فشرده است.

توری ایجاد شده در SolidWorks

خلاصه دستورات SolidWorks استفاده شده در اين آموزش

ادستورات استفاده شده در این بخش بیشتر مربوطه به محیط Sheet Metal است. مهم‌ترین دستورات عبارتند از Insert Bend برای تبدیل کردن مدل از بخش Feature به Sheet Metal، باز و بسته کردن مدل توسط دستور Fold و Unfold و در نهایت دستورات Revolve و Cut Extrude و Fillet.

ایجاد مدل اولیه با Revolve در SolidWorks

برای ایجاد مدل اول، همانند شکل ۲ یک مستطیل در صفحه Front رسم کنید. اندازه‌های مستطیل در شکل مشخص است. برای اینکه بتوانید از دستور Revolve استفاده کنید، در محیط Sketch از SolidWorks توسط Construction Line یک خط محور از origin رسم کنید. برای Fully Defined شدن مدل، حتما لبه پایین مستطیل را توسط قید Coincident به Origin متصل کنید. دقت داشته باشید که اندازه ۱۰mm مربوط به شعاع خارجی است.

رسم شکل برای Revolve کردن در SolidWorks

بعد از رسم شکل۲، بدون خروج از محیط Sketch، دستور Revolve را از محیط Feature نرم‌افزار SolidWorks اجرا کنید. محور بطور خودکار در بخش Axis of Revolution انتخاب می‌شود. در Direction1 از بخش End Condition حالت Blind را انتخاب کنید. زاویه را ۳۵۹٫۹ قرار دهید. دلیل این میزان کاهش در زاویه، ایجاد یک لبه در ورق است. چرا که در Sheet Metal امکان ایجاد لوله بدون مرز وجود ندارد. مگر اینکه از روش‌های Forming استفاده کنیم. در نهایت دستور را تایید کنید.

دستور Revolve در SolidWorks

تبدیل مدل از حالت Feature به Sheet Metal در SolidWorks

در این مرحله باید مدل را از وضعیت Feature به Sheet Metal تبدیل کنیم. برای این منظور، از محیط Sheet Metal دستور Insert Bend را اجرا کنید. اگر این دستور را پیدا نمی‌کنید، از Search Commands استفاده کنید. اگر هم مجموعه Sheet Metal را در منوهای نمی‌بینید، روی یکی از بخش‌ها مثل Feature کلیک راست کنید و سپس بخش Sheet Metal را فعال کنید.

مجموعه Sheet Metal از SolidWorks

بعد از اجرای دستور در بخش Bend Parameters در قسمت Fixed Face or Edge لبه‌ی سمت چپ را همانند شکل انتخاب کنید. در انتخاب این لبه دقت داشته باشید، چرا که در مراحل بعدی برای باز کردن ورق باید از همین لبه استفاده کرد. شعاع خم را صفر قرار دهید. در این صورت اصطلاحا Round Bend ایجاد می‌شود. در نهایت دستور را تایید کنید.

دستور Insert Bend از SolidWorks

اگر به نمودار درختی توجه کنید، چهار موضوع جدید اضافه شده است. موضوع اول، شاخص محیط Sheet Metal است. در واقع اطلاعات اصلی محیط همانند این بخش قرار دارد. موضوع دوم و سوم مربوط به دستور Insert Bend است. آخرین موضوع هم در تمام محیط‌های Sheet Metal وجود دارد. این موضوع همان دستور Flatten است که در واقع گسترده ورق در محیط Drawing است.

فولدرهای بخش Sheet Metal از SolidWorks

ایجاد شبکه روی ورق در SolidWorks

در این مرحله باید ورق را باز کرد، سپس شبکه توری را روی آن ایجاد کرد. برای باز کردن از دستور راه حل، دستور Unfold و سپس Fold است. دستور Unfold را از بخش Sheet Metal اجرا کنید. سپس همان لبه که در دستور Insert Bend انتخاب کردید را در قسمت fixed Face این دستور هم انتخاب کنید. در نهایت روی گزینه Collect All Bends کلیک کنید تا Round Bend ایجاد شده در مرحله قبل را در بخش Bends to Unfold انتخاب کند. دستور را تایید کنید تا ورق به حالت گسترده نمایش داده شود.

دستور Unfold در SolidWorks

در این مرحله صفحه روی ورق را انتخاب کنید و وارد محیط Sketch آن شوید. در گوشه بالا سمت راست آن طرحی همانند شکل زیر رسم کنید. این طرح شامل دو مستطیل است که با دستور ۳ Points Corner Rectangle رسم شده است. همانند شکل اضلاع این دو شکل را با هم برابر کنید تا تبدیل به مربع شوند. در نهایت دو ضلع بالا-راست این دو مربع را با یکدیگر هم راستا کنید. در این صورت اضلاع این دو مربع با هم موازی خواهند شد. همانند شکل فاصله بین دو ضلع را ۰٫۵mm قرار دهید. در مورد مربع بالایی، دو راس آن را همانند شکل با لبه‌های ورق زیری Coincident کنید. شکل را تا این مرحله در وضعیت Under Defined رها کنید.

طرح Sketch در SolidWorks

ابتدا هر دو مربع را انتخاب کنید. سپس دستور Linear Pattern را از بخش Sketch از SolidWorks اجرا کنید. نیازی به تعیین فاصله نیست. فقط در راستای اول ۹ و در راستای دوم ۵ را برای تعداد انتخاب کنید و دستور را تایید کنید. اگر جهت تکرار برعکس بود با دکمه Reverse Direction جهت را اصلاح کنید. در نهایت، مدل باید شبیه شکل زیر باشد.

دستور Linear Pattern در SolidWorks

ابتدا همانند شکل زیر چهار قید را به مدل اعمال کنید. دو راس مربع را به لبه مدل قید Coincident بدهید و با دو قید Collinear، مربع‌ها را با هم هم راستا کنید. توجه داشته باشید در هر مرحله اگر تغییرات مدل زیاد بود، به کمک درگ موس، شکل را به حالت طبیعی خود بازگردانید.

مقید کردن مدل در SolidWorks

در مرحله آخر، به سمت راست مجموعه Pattern شده بروید. راس مشخص شده از مربع را با لبه ورق قید Coincident بدهید. به این ترتیب مدل Fully Defined خواهد شد.

قید Coincident در SolidWorks

دستور Cut Extrude در بخش Feature از SolidWorks را اجرا کنید. گزینه Link To Thickness را فعال کنید تا به اندازه ضخامت ورق مدل سوراخ شود. در نهایت دستور را تایید کنید.

Cut Extrude در SolidWorks

خم کردن ورق به فرم لوله در SolidWorks با دستور Fold

در این مرحله برای اینکه ورق را به فرم خم شده برگردانیم باید دستور Fold را اجرا کنیم. همان لبه مدل را که برای باز کردن مدل انتخاب کردیم را مجددا برای بستن ورق انتخاب می‌کنیم. مجددا گزینه Collect All Bends را بزنید. با تایید دستور مجددا مدل به حالت خم شده در می‌آید.

دستور Fold در SolidWorks

دستور Fillet را اجرا کنید. در حالت Constant size، میزان fillet را ۰٫۱mm قرار دهید. حال اگر یک لبه مدل را انتخاب کنید، از گزینه‌های باز شده درکنار موس، همانند شکل زیر می‌توانید تمام لبه‌های ایجاد شده در دستور Cut Extrude را وارد بخش Fillet کنید. در نهایت با تایید این دستور، شکل نهایی همانند شکل ۱ خواهد بود.

دستور Fillet در SolidWorks

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.