دستور Mirror در محیط Assembly از SolidWorks

Mirror در محیط Part از SolidWorks

در محیط Part از نرم‌افزار SolidWorks محدودیتی برای نوع Mirror وجود ندارد. به راحتی می‌توان یک Feature را توسط Mirror انتقال داد و یا یک بدنه را در قسمت Body انتخاب کرد و متقارن آن را در بخش Part ایجاد کرد. تفاوت Feature و Body قبلاً در سایت توضیح داده شد. شکل ۱ نمونه‌ای از دستور Mirror در محیط Part از SolidWorks است. در حالت استفاده از حالت Body در نظر داشته باشید که در بخش Option حتماً گزینه Merge Result خاموش باشد. مگر اینکه، توسط یک بدنه دیگر، موضع Mirror به موضوع اولیه اتصال پیدا کند.

Mirror of Part in SolidWorks

Mirror در محیط Assembly از SolidWorks

در محیط Assembly از SolidWorks موضوع Mirror کردن کمی متفاوت است. همانند شکل ۲ در محیط Assembly شما دیگر امکان انتخاب موضوعات همانند Feature یا body را ندارد. در این محیط تنها می‌توان Part یا Assembly دیگری را انتخاب کرد.

Mirror in Assembly in SolidWorks

نکته مهم از اینجا آغاز می‌شود. برخی قطعات دارای زوج چپ و راست هستند. معروف‌ترین مورد، دستکش و کفش است. این قطعات در واقع دو ساختار مختلف هستند و مثلاً برای ساختن قالب آن به دو قالب مجزا نیاز است. البته در تجهیزات صنعتی تا حد امکان سعی می‌شود که از ایجاد این قطعات جلوگیری شود. نکته SolidWorks در همین مجزا بودن این قطعات است. اگر در محیط Part از SolidWorks این قطعه ایجاد شود، از نظر نرم‌افزار SolidWorks مشکلی نیست چون هنوز داخل یک Part هستیم. ولی در محیط Assembly داستان متفاوت است. در Assembly نرم‌افزار SolidWorks، نتیجه تمام دستورات مجموعه Pattern یک Part جدید است. از آنجایی که نرم‌افزار نمی‌خواهد در Assembly در زمان استفاده از Mirror یک قطعه جدید ایجاد شود، برای Mirror کردن ۴ حالت احتمالی را قابل تنظیم قرار داده است و این موضوع ممکن است کمی گیج کننده باشد. مثلاً به شکل زیر توجه کنید:

mirror type in Assembly of SolidWorks

این شکل حاصل Mirror است ولی به هیچ عنوان متقارن اولی نیست. بلکه کاملاً با طرح اول یکسان است. دلیل این عدم تقارن، ایجاد نکردن قطعه جدید در محیط مونتاژ است. برای تعیین وضعیت قرارگیری چهار حالت وجود دارد. بعد از اینکه در دستور Mirror از محیط مونتاژ SolidWorks، صفحه تقارن و Part را انتخاب کردید، دکمه Next را همانند شکل زیر بزنید. در پنجره جدید، از بخش Reorient Components، می‌توان چهار حالت را مشاهده کرد. توجه داشته باشید در برخی مدل‌ها که طرح متقارن است ممکن است بین حالت‌های مختلف تفاوتی وجود نداشته باشد.

mirror typr with SolidWorks Assembly

در نسخه‌های اخیر SolidWorks امکان ایجاد زوج‌های چپ و راست هم بوجود آمده است. در این صورت همانند شکل زیر اگر گزینه Create Opposite Hand Version را انتخاب کنید. قطعه جدید بصورت متقارن ساخته می‌شود. در این حالت اگر دقت کنید، گزینه Reorient Components غیر فعال خواهد شد.

mirror oposite hand in SolidWorks

با این کار در واقع یک قطعه جدید که مشتق از قطعه اول است ساخته می‌شود. در صورتی که زوی قطعه اول تغییراتی ایجاد شود، این تغییرات به قطعه دوم هم انتقال پیدا می‌کند. اگر از نمودار درختی روی قطعه Mirror شده کلیک کنید، با Open Part می‌توانید قطعه را باز کنید. همانطور که در نمودار درختی مشاهده می‎کنید این قطعه متفاوت از قطعه اول است و در نمودار درختی فقط عنصر Drive شده از موضوع اول قرار دارد.

drived part in mirror Assembly of SolidWorks

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.