سالید، کتیا، اینونتور، کدام قوی‌تر است؟ solidworks catia inventor

مقایسه solidworks catia inventor

SolidWorks بهتر از CATIA  است… این چه حرفی است، همه می‌دانند CATIA قوی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی دنیا است… در مقابل ProEngineer اصلاً هیچ نرم‌افزار بدرد کار کردن نمی‌خورد… من با Inventor کار می‌کنم و هیچ نرم‌افزاری نمی‌تواند مدل‌هایInventor را رسم کند… سالید، کتیا، اینونتور، کدام قوی‌تر است؟
این جنس سوالات را می‌توان به وفور با یک جستجو ساده و البته این روزها به لطف تلگرام و گروه‌های رنگارنگ و تخصصی آن مشاهده نمود. برای کسی که می‌خواهد به تازگی کار با نرم‌افزار مدل‌سازی را آغاز کند، از این بدتر شاید در راه انتخاب نرم‌افزار وجود نداشته باشد. این همه نرم‌افزار و این همه نظر در مورد بهترین آن‌ها…

معرفی من

سلام، مهدی همت‌آبادی هستم و تصمیم دارم در این نوشته کمی در مورد نرم‌افزار‌های خانواده طراحی به کمک کامپیوتر یا همان CAD نظرات کاملاً شخصی خودم را بنویسم. مطمئناً بجز من، این نظرات می‌تواند برای تک‌تک شما شبیه صفحه آگهی روزنامه باشد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر چاپ می‌شد، در نهایت با آن شیشه ‌ای را تمیز می‌کردید.
اول از خودم بگویم، حدود ۱۰ سال است که با نرم‌افزارهای طراحی کار می‌کنم، مثل اکثر هم سن‌هایم اول با AutoCAD، بعد CATIA، بعد SolidWorks و Inventor و این روزها هم SpaceClaim حسابی من را جذب خود کرده. بجز تخصص صنعتی، در زمینه آکادمیک هم برنامه‌نویسی اجزاء محدود با MATLAB را بیش از هر چیز دوست دارم. بیش از ۴۰۰۰ هزار ساعت سرگرم تدریس این چند نرم‌افزار بوده‌ام و الان هم مدیر آکادمی مهندسی ایده هستم.

گوگل ترندز چه می‌گوید؟

اول از همه، احتمالاً هر عقل سلیمی می‌پذیرد که نظر تخصصی دادن نسبت به یک نرم‌افزار کار متخصص و کارکشته‌ی آن نرم‌افزار و در مقابل، مقایسه نرم‌افزار با نرم‌افزار دیگر خارج از تخصص او است، مگر اینکه به هر دو نرم‌افزار همانند و همپای هم تسلط داشته باشد. پس شاید بهتر باشد نظرات یک CATIA کار را در مورد برتر بودن این نرم‎افزار نسبت به سایر نرم‌افزار‌ها به سادگی نپذیریم.
فارغ از این مباحث، بازار رقابتی و قانون کپی‌رایت بی‌شک باعث شده که نرم‌افزار‌های موجود، نسبت به یکدیگر قابل‌مقایسه باشند و برای هر کدام بتوان نقاط قوت و ضعف برشمرد. ولی این گفته به این معنی نیست که با یک نرم‌افزار نتوان هر کاری (یا شاید بهتر باشد بگوییم بیشتر کارهای مدل‌سازی) را انجام داد. در این سال‌ها افراد زیادی را دیدم که مثلاً با AutoCAD به راحتی طراحی قالب انجام می‌دهند.
شاید الان وقت آن باشد که بپرسید: خوب پس چطور نرم‌افزار طراحی انتخاب کنیم؟!!!
اول به این سؤال پاسخ دهید که نرم‌افزار طراحی را برای فضای کار در ایران می‌خواهید یا در خارج از ایران؟ با توجه به حجم مهاجرت و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی، این مورد قبل از انتخاب نرم‌افزار باید در نظر قرار گیرد. بهترین دلیل پرسیدن این سؤال رو از گوگل دانا بپرسیم و شاید بهتر از آن، google trends باشد. با جستجوی نام‌ این نرم‌افزار‌ها (البته باید توجه داشت که برخی از این نام‌ها با مقاصد دیگری هم مورد جستجو قرارگرفته‌اند، مثلاً Inventor، بجز اینکه نام نرم‌افزار است، معنای مخترع هم می‌دهد، پس نتیجه گوگل ترندز آن معتبر نیست) می‌توان همانند تصویر زیر مشاهده نمود که گرایش به این نرم‌افزار‌ها در نقاط مختلف دنیا متفاوت است، مثلاً اگر می‌خواهید به چین مهاجرت کنید بهتر است ProEngineer یاد بگیرید. این نرم‌افزار ساخت ایالات متحده است که در این لیست رتبه پنجم است. در این تصاویر، رنگ آبی تیره‌تر نشان‌دهنده‌س میزان جستجوی بیشتر است.

software vs software idea 01

شکل ۱٫ جستجوی عبارت ProEngineer wildfire در google trends

 

 

پس اگر پاسختان به سؤال قبل مثبت است ابتدا نام نرم‌افزار مدل‌سازی را در trends بررسی کنید. در ادامه حاصل جستجو این عبارات را به ترتیب برای SolidWorks، CATIA وInventor آورده شده است. در این شاخص‌ها، عدد ۱۰۰ به بالاترین میزان جستجو نسبت داده شد.

شکل 2. حاصل جستجوی عبارت SolidWorks که در این نقشه شاخص ایران 27 است. که با این وجود جزو 10 کشور اول لیست نیست.

شکل ۲٫ حاصل جستجوی عبارت SolidWorks که در این نقشه شاخص ایران ۲۷ است. که با این وجود جزو ۱۰ کشور اول لیست نیست.

 

شکل 3. حاصل جستجوی عبارتCATIA که شاخص ایران 22 است و در لیست رتبه 6 را دارد.

شکل ۳٫ حاصل جستجوی عبارتCATIA که شاخص ایران ۲۲ است و در لیست رتبه ۶ را دارد.

 

شکل 4. جستجوی عبارت Autodesk Inventor که شاخص ایران صفر است. البته باید توجه داشت برای این نرم‌افزار از اسم ترکیبی با نام شرکت استفاده‌شده است که این موضوع، باعث کم شدن شاخص‌ها شده است.

شکل ۴٫ جستجوی عبارت Autodesk Inventor که شاخص ایران صفر است. البته باید توجه داشت برای این نرم‌افزار از اسم ترکیبی با نام شرکت استفاده‌شده است که این موضوع، باعث کم شدن شاخص‌ها شده است.

با نگاه اجمالی به چهار تصویر بالا شاید اولین نکته‌ی قابل‌توجه، گستردگی و پراکندگی جستجوی نام‌ نرم‌افزارهای طراحی در google است. به نظر می‌رسد میزان پراکندگی برای SolidWorks از CATIA بیشتر است و نسبتا بیشتر مورد پسند و جستجوی کاربران است و با توجه به اینکه برای نام ProEngineer و Inventor از اسامی ترکیبی استفاده‌شده است، بهتر است در مقایسه از آن‌ها حرفی نزنیم ولی اگر یخواهیم هر چهار مورد را بررسی کنیم، گستردگی و پراکندگی جستجو به ترتیب از ProEngineer، SolidWorks، Inventor و SolidWorks افزایشی می‌یابد.

شکل 5. حاصل مقایسه trends چهار نرم‌افزار ProEngineer، CATIA، SolidWorks و Inventor تقریباً از سال 2004 تا کنون.

شکل ۵٫ حاصل مقایسه trends چهار نرم‌افزار ProEngineer، CATIA، SolidWorks و Inventor تقریباً از سال ۲۰۰۴ تا کنون.

با توجه به استدلال ذکر شده در مورد اسامی ترکیبی، از Inventor و ProEngineer چشم‌پوشی کرده و SolidWorks و CATIA را که به نظر جذاب‌تر هم هست، با هم مقایسه می‌کنیم. این مقایسه در شکل ۵ آورده شده است. مطمئناً اگر این نمودار حوالی سال‌های ۲۰۰۰ را نمایش می‌داد، حتماً CATIA بالاتر از SolidWorks قرار می‌گرفت. نمودارها نشان می‌دهد در دهه اخیر CATIA کمی کاهش و SolidWorks ثابت و حتی کمی افزایش حجم جستجو داشته است. حالا قضاوت محبوبیت نرم‌افزارها در دنیا به عهده‌ی خودتان.
تا اینجا بحث نرم‌افزار خارج از ایران بود. حالا نوبت به این سوال است: “من تصمیم دارم در ایران از نرم‌افزار طراحی استفاده کنم، کدام نرم‌افزار بهتر است؟”
قبل از اینکه به سراغ گوگل دانا برویم اجازه دهید در مورد تجربه شخصی خود صحبت کنم. معمولاً در تمام دوره‌های آموزش نرم‌افزار‌های مدلسازی مثل سالید و کتیا و اینونتور، دو سطح مقدماتی و پیشرفته وجود دارد. در مقدماتی طرح دو بعدی رسم می‌کنیم، طرح را سه بعدی می‌کنیم و قطعه می‌سازیم، قطعات را کنار هم مونتاژ می‌کنیم و در نهایت از مجموعه‌های ایجادشده نقشه می‌سازیم.
اول از همه توصیه می‌کنم بجز این موارد فارغ از نوع نرم‌افزار مدل‌سازی، حتماً به سراغ برخی موارد پیشرفته هم بروید. مهم‌ترین عناوین در بحث پیشرفته مخصوصاً در کارکرد صنعتی، ورق کاری (Sheet metal) و سازه‌های فلزی (weldment) است. تجربه نشان داده این دو موضوع حتی از موارد مقدماتی نیز در موارد صنعتی پرکاربردتر است! علاوه بر این‌ها مواردی همچون سطح سازی، ابر نقاط، قالب‌سازی، معادله نویسی، رندر و خروجی گرافیکی و… نیز از مباحث پیشرفته است.
خلاصه‌ی کلام، بدون توجه به اینکه چه نرم‌افزاری (سالید، کتیا، اینونتور) را شروع کرده‌اید، حتماً تا تکمیل مباحث پرکاربرد پیشرفته، یادگیری را ادامه دهید.
حال موضوع انتخاب نرم‌افزار در ایران. اول اینکه بی‌شک CATIA با توجه به سابقه‌ی قدیمی حضور در صنعت خودروسازی ایران، قاعدتا کاربران باسابقه و قدیمی در این نرم‌افزار باید بیشتر باشد و شاید همین موضوع سبب شود که در ایران این نرم‌افزار قوی‌تر به نظر آید که در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم. اگر می‌خواهید به سراغ شغل مشخص بروید، اول از همه کمی تحقیق کنید تا بتوانید نرم‌افزار مناسب و پر مخاطب صنعت دلخواه خود را انتخاب کنید، مثلاً خودروسازان و CATIA، قطعه سازان و SolidWorks، ماشین سازان و Inventor. اگر هم بازار هدف مشخصی در نظر ندارید این چند خط را بخوانید. داستان ProEngineer و CATIA حکایت دو رقیب هواپیماساز قدیمی است که هر دو نرم‌افزارهای قوی و کاملی برای کار خود ایجاد کرده و توسعه دادند. بعد از مدتی این نرم‌افزارها تجاری‌سازی و وارد بازار شد. رقابت این دو یاعث شد هر دو به فکر ساختن نرم‌افزارهای کامل و جامع باشند.در نهایت این جامع بودن باعث ساخت نرم‌افزارهایی با گرافیک و کاربر دوستی پایین شد. در این میان گروهی به فکر برنامه‌نویسی نرم‌افزاری افتادند که جامع نباشد، ولی کاربر پسند و سریع باشد. حاصل این تلاش‌ها SolidWorks بود. نرم‌افزاری که شاید در ابتدا کامل نبود و واسط کاربری سریع و حرفه‌ای داشت. هرچند در سال‌های بعدی که این نرم‌افزار به Dassault Systèmes پیوست و هم خانواده کتیا شد، تمام قسمت‌های مورد نیاز همانند تحلیل و ماشین‌کاری و … به همان سبک ساده و صمیمی به سالید اضافه شد. پس حال می‌توانید میان سرعت و کمال، بین نرم‌افزارهای سالید و کتیا دست به انتخاب بزنید. هرچند که نسخه V6 کتیا و ۲۰۱۶ سالید تا حتی این تعادل را دگرگون کرده است.
حال به سراغ Trends برویم. برای جستجو از عنوان کتیا و سالیدورکز استفاده‌شد، ولی با توجه به نام‌های مختلفی که توسط کاربران برای SolidWorks استفاده می‌شود، نام‌های سالید ورک (با یک فاصله بین دو کلمه) و سالیدورک به فهرست اضافه شد و سالیدورکز حذف شد. نتیجه همانند شکل ۶ است.

شکل 6. مقایسه ترند اسامی کتیا، سالید، سالیدورک،سالید ورک جهت مقایسه حجم جستجوها.

شکل ۶٫ مقایسه ترند اسامی کتیا، سالید، سالیدورک،سالید ورک جهت مقایسه حجم جستجوها.

نکته اول، تاریخ شروع نمودارها بیشتر به شرایط Google Trends مربوط می‌شود و ارتباطی با تاریخ ورود این نرم‌افزار‌ها به بازار ایران ندارد. در نگاه اول به نظر می‌رسد که کتیا طرفدار و میزان جستجوی بیشتری بین کاربران داشته ولی جهت مقایسه دقیق باید شاخص مربوط به سه عبارت سالید و سالیدورک و سالیدورک را باهم جمع کنیم. مثلاً در دسامبر ۲۰۱۴، کتیا شاخص ۹۰، سالید ۵۰، سالیدورک ۳۲ و سالید ورک ۲۴ داشتند که در مقایسه کتیا ۹۰ و سالید ۱۰۷ است (که البته از شاخص ۱۰۰ بیشتر است).
خوب حالا شاید به نظر برسد که محبوبیت SolidWorks از CATIA نه تنها در خارج از ایران بلکه در ایران هم بیشتر است. ولی باید توجه داشت که این حرف به هیچ عنوان باعث نمی‌شود خودروسازها به غیر از CATIA از نرم‌افزار دیگری استفاده کنند. پس باز هم توجه داشته باشید که بیش از این اعداد و شاخص‌ها، میزان استفاده در هر صنعت و مهم‌تر از این‌ها تمرکز کاربرد بر روی نرم‌افزار و فرایند یادگیری صحیح نرم‌افزار اولویت انتخاب است. هرچه تمرکز در زمان یادگیری بیشتر روی یک موضوع معطوف شود، یادگیری سریع‌تر و پر بازده‌تر است…
پس ابتدا و با توجه به صنعت هدف، نرم‌افزار مناسب را انتخاب کن، فارغ از تمام بحث‌ها و جو‌ها، با تمرکز مباحث مقدماتی و پیشرفته را دنبال کن، بعد از این که روی یک نرم‌افزار مسلط شدید، می‌توانید به سراغ نرم‌افزار بعدی بروید.
در آخر هم یک نکته جالب در مورد شهرهایی که این جستجوها در آن انجام شده است. تصاویر آن‌ها در شکل‌های ۷ و ۸ آمده است. البته در مورد سالیدورک و سالید ورک تهران تنها شهر است و در کتیا به ترتیب قزوین، کرج، اصفهان، تبریز، تهران و شیراز در لیست قرار دارد و در مورد سالید به ترتیب مشهد، تبریز و تهران طبقه‌بندی شده‌اند.

شکل 7. پراکندگی جستجوی عبارت سالید در ایران

شکل ۷٫ پراکندگی جستجوی عبارت سالید در ایران

شکل 8 پراکندگی جستجوی عبارت کتیا در ایران

شکل ۸ پراکندگی جستجوی عبارت کتیا در ایران

حال می‌دانید: سالید، کتیا، اینونتور، (solidworks catia inventor) کدام قوی‌تر است…

امیدوارم فارغ از قضاوت‌های افراطی و عجولانه که در مورد نرم‌افزارها وجود دارد، بیش از همه با تمرکز بر روی یک نرم‌افزار، فرآیند یادگیری را طی کنید و بعد از آن با تمرین و انجام پروژه‌های تمرینی و کاربردی حسه تسلط خود را بر نرم‌افزار افزایش دهید.
در ضمن، هر چند که غلط رایج خود نوعی نگارش صحیح است ولی لطفا رعایت کنید و از عباراتی همانند سالید، سالید ورک، سالید ورک و …. بجای سالیدورکز (و حتی صحیح‌تر آن SolidWorks) استفاده نکنید و در مورد CATIAهم از کاتیا و کتیا اجتناب شود. حتی بزرگ و کوچک بودن نام این نرم‌افزارهای مواردی است که در هنگام نگارش در محل‌هایی همانند رزومه باید مورد توجه قرارگیرد.

32 نظر

 1. سلام..
  از استاد عزیز میخواستم راهنمایی بفرمایند که چرا نرمافزارکتیا با این همه پیچیدگی اما حجم برنامه بسیار پایین تری حتی نسبت به سالید داره؟
  و اینکه نقطه برتری نرمافزار کتیا نسبت به بقیه چیه؟
  تشکر

  • حق با شماست، حجم سالید حدود ۷-۸ گیگ و کتیا در حدود ۲-۳ گیگ هست. اگر هم اینونتور رو دیده باشید در حدود ۱۵-۱۶ گیگ. دلیل اصلی این تفاوت حجم بخاطر toolbox و تعداد قطعات استاندارد است.

 2. سلام
  جناب مهندس همت آبادی . من با آموزش سالیدورک شما در شرکت گردو . سالیدورک را شروع کردم و در حال حاضر با اون کار میکنم. قبلا از زحمات جنابعالی و دیگر همکاران تان برای نشر آموزش سالیدورک صمیمانه سپاسگذارم.
  سوال من آینه آیا سالیدورک مانند کتیا میتونه سطح سازی کنه. من با کتیا این کارو انجام میدم ولی در سالید نمی توانم.
  لطفا اگر جواب مثبت است ،بفرمایید آموزشی برای این کار تخصیص یافته ؟ و چگونه میتوانم اون رو داشته باشم.

  • سلام.
   بلع با سالیدورک هم میشه مثل کتیا مدل سازی سطوح رو انجام داد. ولی در کتیا معمولا نمایه‌های بیشتری برای این کار وجود داره ولی سطح سازی در سالیدورک خیلی سریع تر هست.
   هنوز مشغول ضبط دوره پیشرفته هستیم که سطح سازی یکی از کباحث اون دوره است.

 3. سلام استاد
  من دانشجوی رشته مکانیک سیالات هستم
  علاقه زیادی به مدل سازی دارم و به نرم افزار ۳دی مکس آشنایی دارم
  دوست دارم اینونتر یا کتیا رو شروع کنم. کدوم رو پیشنهاد میکنید. برای دفتر فنی مهندسی

  و یه سوال که اگه تو ایمیل جواب بدین خیلی ممنون میشم
  جایی رو نمیتونید بهم معرفی کنید که برم اونجا به عنوان کارآموز کار یاد بگیرم؟
  دوست دارم در آینده دفتر مهندسی بزنم و کارخانه و نیروگاه طراحی کنم

  • در مورد سوال اول؛ به هیچ عنوان نمیشه بطور دقیق گفت کدوم مورد برای شما مناسبه، اگر تصمیم دارید ایران کار کنید و زمان کافی دارید، پیشنهاد میکنم هر دوی این ها رو یادبگیرید. حتی با توجه به مورد نیروگاه که گفتید بهتره که AutoCAD هم یادبگیرید. مسیر مناسب شاید به این ترتیب باشه: AutoCAD، CATIA و در نهایت Inventor
   سوال دوم هم در ایمیل بهتون پاسخ دادم.
   موفق باشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.
فقط چند ثانیه ...
  ما همواره از اطلاعات تماسی شما محافظت می کنیم.